kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Mayıs 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Madonna’nın yeni albümü çok başarılı.

Madonna'dan Türk lokumu

MEHMET TEZ
Bir albümün ilgi çekici olup olmadığını, onu kalabalık bir yerde çalıp doğal tepkileri inceleyerek anlarım. Mekânım bin türlü dergi ve insanın bulunduğu ofis alanımdır. Yani Hafif Müzik Taksim tesisleri. Madonna'nın Hard Candy albümünü koyduğum an sallanmaya başlayan insanlar gördüm ve "Bu neydi ya?" diye soran tipler başıma üşüştü. 'Bu neydi ya'yı duyuyorsanız, işlem tamam demektir. Çünkü işi bilenler her büyük hit'in muhakkak başka bir hit'i hatırlattığını bilirler. Madonna istediği etkiyi yaratmayı biliyor. Sürekli yenilenen ve dönüş dönüş dönüşen halinden hoşlanmasam da albüm başarılı. Lanet olası, hatta çok iyi (dramatik etki yarattım). Madonna parası neyse vermiş, en iyisini yapmış. Bu konuda ona güvenebilirsiniz. Zamanın ruhunu yakalamayı iyi biliyor. Sadece Madonna albümlerinin dinleyerek ve izleyerek, son 25 yılın müzik ve giyim kuşam trendlerini takip edebilirsiniz. Hayatınızın farklı dönemlerinin gözünüzün önünden geçmesi ve bilimum anılar da yanında bonus'u.

HER ŞEY DOZAJINDA
Madonna'nın albümü, Amerikan seçimlerine özenle hazırlanan ve herkesi memnun etmeye çalışan bir başkan adayının profesyonellerce hazırlanmış seçim bildirgesi gibi. Her tarz ve yükselmekte olan her değer düşünülmüş, gerekli yerlere gerekli mesajlar ve alt metinler yollanmış. Her şey gerektiği yerde ve gerektiği gibi. Dozaj harika, zira mutfakta son yılların dahi çocuğu (koca adam gerçi) Timbaland. Yanına son yıllarda kendisini müziğinin baş mühendisi olarak kullanan Justin Timberlake'i, The Neptunes'den dahi prodüktör ve bir diğer zenci ritim ve tempo üstadı Pharrell Williams'ı ekleyin. Sonuç kötü olamaz. Madonna şarkıların neredeyse tamamını bu ekibe emanet ediyor. Çoğu zaman her şeye karışan, her şeye müdahil olmayı seven ve kontrol meraklısı (son turnesinde eli kırbaçlı Madonna'dan sahnede hayli dayak yiyen o dançının yerinde olmak istemezdim doğrusu. Yoksa ister miydim?) Madonna albümün büyük kısmında teslimiyeti seçmiş. Doğru insanlarla takılıyor, işi doğru yere ihale ediyor. Madonna zaten bunu çok iyi beceriyor.

NEŞELİ DEĞİL
Albümün tamamı dans displininden hiç kopmadan hazırlanmış lakin pek de 'neşeli' olduğu söylenemez. Bu noktada arınmak ve boşvermek için dans etmeyi öneriyor olabilir Madonna. Ya da albümü elinde cımbız ve büyüteçle tarayan müzik yazarları bu anlamı çıkarmış olabilir. Kesin olan şu: Bu albüm çok iyi. Madonna kendini sağlam bir ekibe teslim etmiş ama yine övgülerin büyük kısmını kendi alıyor. Tek sorun, Madonna çok ama çok profesyonel biri. Belki işinde dünyanın en iyisi. Ve her şeyi en ince detayına kadar hesaplıyor. Bunu bilmek bazen dinlediğiniz şeyi, McDonald's'ın yeni çıkan sandviçinden ayırt etmenizi zorlaştırıyor. Teşbihte hata olmaz. Türk lokumuna gelince. Albümün kitapçığında bir Turkish Delight sayfası var. Malum albümün konsepti şeker ya... Şimdi muhakkak birileri ona lokum yollar ve ekonomi sayfalarında Madonna'ya lokum yediren girişimcinin hayat hikâyesini okuruz... Madonna yazısını da buraya bağladık ya...