kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Mayıs 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İstanbul'un dev projelerine dur!

Erhan ÖZTÜRK SABAH
Mahkeme, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 1/100 ölçekli planıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı. Dev projeler askıda kaldı..
İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan 3. köprü ile Ataşehir Finans Merkezi, Silivri Havalimanı, Haydarpaşa ve Galataport gibi projelerin önü hukuken kapandı. Projelerin hayata geçirilebilmesi için Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'na karşı 8 ayrı oda, ortak metinle farklı mahkemelere başvurmuştu. İnşaat Mühendisleri Odası'nın açtığı dava geçtiğimiz hafta sonuçlandı. 2. İdare Mahkemesi 'hukuka aykırı planlama yapılamaz' gerekçesiyle planları iptal eti ve yürütmeyi durdurma kararı verdi.

KARAR TEMYİZDE
İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi tarafından hazırlanarak, 14 Temmuz 2006'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden oy birliğiyle geçen planlarla ilgili mahkemenin kararını Büyükşehir Belediyesi, temyiz edecek. Ancak belediyenin temyiz kararı reddedilirse, İstanbul'da çevre planlarının kabulünden sonra yapılan ve yapılması planlanan projeler, kaçak duruma düşecek. Kararla son bir yılda Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçen planların yanı sıra Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın İstanbul'da yapmayı düşündüğü projeler de karara takılmış oldu. İdare mahkemesinin kararıyla birlikte 100 binlik planın altlığı olan 1/25 bin ölçekli plan yapılması da ortadan kalktı. Temyiz başvurusu reddedilirse Büyükşehir Belediyesi'nin yeni 1/100 binlik plan yapması gerekiyor. Plansız bölgelerde çivi bile çakılamayacağını belirten üst düzey bir belediye yetkilisi, "Kent artık plansız bir hale dönüştü" dedi.