kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Mayıs 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Tatile uçakla gideceklere öneriler

Yeni Haber
Tatile uçakla gidecek hamile yolcuların, uçakla seyahat etmelerinde sakınca olmadığına dair raporlarının 7 günden eski olmaması gerekiyor. Engelli yolcuların da bagaj ve tekerlekli sandalyelerinin ücretsiz taşınması, check-in işlemlerinin yapılması ve destek alan hizmetler hakkında acentelerinden bilgi almaları, yolculuklarını kolaylaştıran önemli unsurlardan biri.

ETS Tur Kalite Güvence ve Müşteri İlişkileri Müdürü Ayşıl Arıcı, ETS Tur'la seyahat eden tatilcilerin geri bildirimlerinden yararlanarak, uçakla seyahatte yaşanan zorluklarla ilgili bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Tavsiye listesi oluşturduklarını belirten Arıcı, yola çıkmadan önce tatilcinin acentesinin iptal ve değişiklik şartları ile bilet gişesinin kapanma zamanını mutlaka öğrenmesi ve bu konuda belge istemesi gerektiğini bildirdi.

Tatilcilerin, bilgisayar gibi elektronik cihazlarını şarj etmeyi unutmasının, havaalanı kontrol noktalarında sorun yaşatabildiğini anlatan Arıcı, bagajların boyutlarının da uçak tipine göre değiştiğini, bu nedenle acenteden, ilgili hava yolunun bagaj limitini öğrenmek gerektiğini kaydetti.

ENGELLİLER, ÖZEL SERVİS VEREN ACENTELERİ TERCİH ETMELİ

Arıcı'nın verdiği bilgiye göre, hamile yolcuların, uçuşun gerçekleşeceği tarihte kaç haftalık hamile olacaklarını acentelerine bildirmeleri ve uçuş kabul şartlarını veya rapor gerekliliğini öğrenmeleri gerekiyor. Uçakla seyahat etmekte sakınca olmadığına dair raporun da 7 günden eski olmamasına dikkat edilmesi öneriliyor.

Çocuklu yolcuların, havalandırmaları göz önünde tutularak, yedek giysi alması, çocukların, uçuş koşullarına daha kolay adapte olması için de uçuş öncesi, sırası ve sonrasında bol sıvı tüketmesi tavsiye ediliyor.

Engelli yolcuların ise bagaj ve tekerlekli sandalyelerinin ücretsiz taşınması, check-in işlemlerinin yapılması ve destek alan hizmetleri hakkında acentelerinden bilgi isteyerek uçacakları hava yoluna karar vermeleri gerektiği belirtildi. Engellilere, uçuş sorunu yaşamamak için, özel servis veren acenteleri tercih etmeleri önerisinde bulunuldu.Evcil hayvanı olan tatilcinin de sayı sınırlaması olduğundan, hayvanı için rezervasyonu erken yaptırması gerekiyor.

(AA)