kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Mayıs 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Trenlerin röntgeni çekilecek

Yeni Haber
Türkiye'nin ilk tren tarama cihazı, Van Kapıköy Sınır Kapısı'na kurulacak.Hareket halindeki treni radyografi ışınlarıyla tarayacak olan sistem, vagonlar ve yolcu bagajları içindeki kaçak eşyaların tespit edilmesini sağlayacak.

Edinilen bilgiye göre, kaçakçılıkla mücadele çalışmaları kapsamında sürekli yeni projeler geliştiren ve modern cihazları bünyesine katan Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, araç ve konteyner tarama cihazlarının ardından trenler için de tarama cihazı kullanacak.

AB kaynaklı proje kapsamında İran sınırındaki Van Kapıköy Sınır Kapısı'na monte edilecek sistem sayesinde trenler saatte 30 kilometre hızla giderken radyografi ışınlarıyla taranacak. Sistem, vagonlar ve yolcu bagajları içindeki kaçak eşyaların tespit edilmesini sağlayacak.Yetkililer, trenler için dünyada 3 çeşit tarama sistemi mevcut olduğunu, bu sistemlerde ''x-ray'', ''gamma ray'' veya ''Betatron'' teknolojileri kullanıldığını, Kapıköy Sınır Kapısı'na da bunlardan birinin monte edileceğini bildirdiler.

Proje üzerinde çalışmaların sürdürüldüğünü, bu yılın sonlarına doğru ihaleye çıkılabileceğini ifade eden yetkililer, sistemin 2009'da faaliyete geçmesini planladıklarını kaydettiler.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK

Tren tarama sistemlerinin, çalışma mantığı olarak bagaj, kargo, araç ve konteyner tarama sistemlerine benzediğini anlatan yetkililer, şu bilgileri verdiler:

''Bu sitem, yük ve yolcu trenleri gibi çok daha büyük hacimlerin kontrolü amacı ile demir yollarında kullanılmaktadır. Sınır kapısına gelen bir tren, yolcular ve tren personeli için alınacak güvenlik önlemlerinin ardından sabit hızda giderken taranacak.

Cihazın gönderdiği radyografi ışınları, saatte 30 kilometre hızla hareket eden tren ve üzerindeki büyük hacimli kargolara kısa zamanda ve yeterince nüfuz edecek, içeride bulunan her türlü eşyayı önümüzde bulunan monitörlere yansıtacak. Bu sistem sayesinde yolcular da çok fazla bekletilmeyecek.''

Afganistan'da üretilen uyuşturucunun yüzde 90'ının İran üzerinden Avrupa'ya taşındığına dikkati çeken yetkililer, Kapıköy Sınır Kapısı'na kurulacak sistem sayesinde başta uyuşturucu olmak üzere her türlü kaçak eşyanın Türkiye'ye sokulmasının önleneceğini kaydettiler.

Geçen yıl Bingöl'de bir yük treninin vagonlarında kaçak silahların bulunduğunu anımsatan yetkililer, tren tarama sistemi projesinin gerçekleştirilmesinde bu olayın etkili olduğunu bildirdiler.

AA