kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

SHP 3'ncü olağan kurultayı yarın toplanıyor

Yeni Haber
SHP'nin 3'ncü Olağan Büyük Kurultayı, yarın Ankara'da gerçekleştirecek. Kurultaya SHP Lideri Karayalçın tek aday olarak katılacak. Kurultayda, önümüzdeki yıl yapılması planlanan yerel seçimlere ilişkin strateji tartışılacak.

Yerel seçimlere iddialı hazırlanan SHP'de 3'nci Olağan Kurultay heyecanı yaşanıyor. Yarın saat 10.00'da Ankara Anatolia Gösteri Merkezi'nde toplanacak olan SHP kurultayı, çalışmalarına saat 11.00'da başlayacak. Aynı gün tamamlanacak olan kurultay, yerel seçimler öncesinde SHP için önem taşıyor. Kurultayda, yerel seçim stratejisi ve yerel yönetimlere dönük programlar görüşülecek.

Kurultayda, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın açılış konuşmasının ardından, çalışma ve hesap raporları görüşülecek. Karar tasarılarının görüşülmesinin ardından da seçimlere geçilecek. Kurultayda, genel başkan seçimi, 60 kişilik Parti Meclisi asıl ve yedek üyesi ile 9 kişiden oluşan Merkez Disiplin Kurulu asıl ve yedek üyelerinin seçimleri yapılacak. Seçimlerin ardından kurultay çalışmalarını tamamlayacak.

KARAYALÇIN TEK ADAY

Kurultaya, tek aday olarak girecek olan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'a karşı aday bulunmuyor. 2001 yılında CHP'den ayrılarak, 24 Mayıs 2002 tarihinde SHP'nin kurucuları arasında yer alan Karayalçın, 28 Eylül 2002'de yapılan 1.Olağan Kurultay'da SHP Genel Başkanlığı'na seçilmişti. Karayalçın, 2005 yılında yapılan 2. Olağan Kurultay'da da tek aday olarak girdiği seçimlerde 805 oydan geçerli 744 oyun tamamını alarak yeniden genel başkan seçilmişti.

KARAYALÇIN: "YEREL SEÇİMLERİ KARŞILIYORUZ"

Kurultaya ilişkin ANKA'ya açıklamalarda bulunan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye'de ilk defa saatlendirilmiş bir kurultay yapacaklarını söyledi. Karayalçın, "Gündem maddelerinin tamamının saatinin verildiği bir kurultay olacak. Hem temsilciler, hem basın mensupları kurultayı zaman çizelgesi üzerinden izleme fırsatı bulacak" dedi.

SHP'nin yarın kuruluşunun 6'ncı yılı olduğunu hatırlatan Karayalçın, bu tarihte kurultay yapmalarının da kendileri açısından önem taşıdığına vurgu yaptı. Kurultaya 4 tane rapor sunacaklarını belirten Karayalçın, şunları ifade etti:

"Bu kurultayımız şimdiye kadar ki en yüksek katılımlı kurultayımız olacak. Kurultaya, komisyonlar aracılığı ile 4 rapor sunulacak. Bunlar, "Genel Sorunlar', "Sol Düşüncede Evrensel Gelişmeler' , "GAP', "SHP'nin Kentleşme ile İlgili Önerileri' başlığını taşıyor. Önümüzdeki yıl yapılacak yerel yönetim seçimlerini şimdiden bu kurultayımızla karşılıyoruz. Önümüzdeki yıl halkımıza sunacağımız programı kurultaya sunuyoruz."

Karayalçın, tüzük gereği görev süresinin 28 Eylül 2009'da sona ereceğini hatırlattı ve bu konuda bir değişikliğe gidilmeyeceğini vurguladı.

(ANKA)