kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Mayıs 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Sağlık Bakanlığı ishal salgını için alarma geçti

Nergis DEMİRKAYA / ANKARA
Bakanlıkta olağanüstü toplanan Bilim Kurulu salgının sudan kaynaklandığını tespit edip Noro virüsüne karşı uyarı yaptı..
İLİŞKİLİ HABERLER
Sağlık Bakanlığı ishal salgını için alarma geçti
Aksaray'da 7 bine yakın kişinin hastalanmasına neden olan ishal salgını tartışmasına son noktayı Sağlık Bakanlığı'nda toplanan Bilim Kurulu koydu. Salgının sudan kaynaklandığı ikinci kez ortaya çıkarıldı. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Hastalardan alınan örneklerde Adeno virüs, Rota virüs, Noro virüs gibi viral etkenler ve koliform bakteriler tespit edilmiştir. Vakaların su kaynaklı bir bulaşma şeklinde başladığı ve bunu takiben hasta kişilerden sağlam kişilere bulaşma şeklinde devam ettiği anlaşılmıştır" denildi. Bilim Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan yaşanan ishal salgınlarına yönelik şu bilgileri verdi:

VİRÜSÜN ADI NORO: Salgınların görüldüğü Aksaray ve Şereflikoçhisar'da noro virüsü, Siirt'te bakteriyel bir kirlenme görüldü.

YAŞ ORTALAMASI 21: Hastalığa yakalananların yaş ortalaması 21. Genelde noro virüsü 17-18 yaşlarındaki gençleri etkiliyor.

KLOR ARTIRILMALI: Şereflikoçhisar'da klorlamayla ilgili sorun var. Salgının görüldügü illerdeki belediyelere klorlamanın artırılması yönünde talimat verildi.

KAYNATARAK İÇİN: Noro virüsünün klora dayanıklı olması nedeniyle bölgede yaşayanların şebeke suyunu kaynatarak içmesi gerekiyor.

ÖPÜŞMEKTEN KAÇININ: Yakın temas, kucaklaşma, tokalaşma ve öpüşme gibi davranışların azaltılması gerekiyor. Kişisel hijyene de dikkat edilmeli.

PANİĞE KAPILMAYIN: Noro virüsünün aşısı ve ilacı yok. Ancak paniğe kapılmayın, çünkü virüs nedeniyle ortaya çıkan hastalık ağır seyretmiyor.

ALINACAK ÖNLEMLER
Öpüşmeyin kucaklaşmayın.
Suyu kaynatarak için.
Paniğe kapılmayın.