kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Mayıs 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Facebook yüzünü değiştiriyor

Yeni Haber
Ünlü sosyalleşme sitesi Facebook, arayüzünde değişikliğe gidiyor. Sitenin arayüzünün "daha anlaşılır, temiz ve ilintili" olması hedefleniyor.

Mark Zuckerberg'un 4 Şubat 2004'te kurduğu site, ilk büyük arayüz değişikliği geçirecek. Halihazır siteye girildiğinde, karşınıza "news feed" denilen bölüm çıkıyor. Buradaki arkadaş listenizde bulunan kişilerin yaptıkları değişikliklerden katıldıkları faaliyetler gibi bilgiler bulunuyor. Sitenin üst kısmında bulunan linklerle kişisel sayfanıza, arkadaş listenize ve e-posta kutunuza ulaşabiliyorsunuz. Sitenin sağ tarafında da uygulamalar yer alıyor. Ancak BBC'nin haberine göre uzmanlar uygulamaların, oyunların ve bedava hediyelerin artması ile sitenin "dağınık ve kafa karıştırıcı" göründüğü yolında eleştirilerde bulunuyordu. Eleştiriler karşısında harekete geçen Facebook, tarayıcılarda bulunan sekme özelliğinden faydalanarak ana sayfayı beş parçaya ayıracak. Anasayfanın üstkısmına yerleştirilecek sekmelerle farklı özelliklere daha kolay ulaşım sağlanacak. Kullanıcıların arkadaşları hakkında yorum yapabildikleri "duvar" özelliği özel sekme olacak. Oyun ve bilgi yarışmalarının da kendilerine ait sayfaları olacak.

FACEBOOK HARVARD'DA BAŞLADI

Facebook, Harvard Üniversitesi'nde başladı. Mark Zuckerberg'un siteyi 4 Şubat 2004'te kurmasının ardından aynı ay içinde Harvard'daki lisans eğitimi alan öğrencilerin yarısı bu siteye kayıt yaptırdı. Facebook, Harvard'ın ardından kapılarını Stanford, Columbia ve Yale üniversitelerine açtı. Zuckerberg, Nisan 2004'te siteye kayıt yaptırabilecek üniversiteler listesine Brown, Cornell, Dartmouth, Princeton, Pennsylvania'da ekledi. Sitenin iyice popülerleşmesinin ardından Zuckerberg, işyerini Silicon Vadisi'ne taşıdı. Yatırımlarla büyümeye devam eden Facebook, kapılarını artık diğer kıtalardaki üniversitelere de açmaya başladı. Ekim 2005'e gelindiğinde İngiltere'deki 21 üniversiteye kapılarını açan Facebook, 11 Eylül 2005'te Avusturalya ve Yeni Zeland'daki üniversite öğrencilerinin kayıt yapmalarına olanak sağladı. Bu sayede Facebook'a kayıt yaptırabilecek üniversite sayısı 2 bin, lise sayısı 25 bin oldu. 11 Eylül 2006'ya gelindiğinde Facebook, geçerli bir e-mektup adresi olan herkese kapılarını açtı.