kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Mayıs 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
İbrahim Hızal

Hitit Seramik, AB'de halıları yerden kaldırttı

Hazal ATEŞ ANKARA
Hitit Seramik'in patronu Hızal, "Halı alışkanlığı olan pazarlara seramiği sevdirdik. Bu yıl 128 milyon dolarlık ciro hedefliyoruz" dedi..
Dünyanın 5'inci, Avrupa'nın da 3'üncü büyük seramik üreticisi Türkiye'nin önde gelen seramik karo üreticisi Hitit Seramik AŞ Avrupa ülkelerinde halıları kaldırttı. Hitit Seramik'in patronu İbrahim Hızal, İskandinav ülkelerinin seramik ihtiyacının yüzde 53'ünü karşıladıklarını belirtirken, "Almanya'nın Türkiye'den seramik ithalatının yüzde 33'ünü biz karşılıyoruz. Halı alışkanlığı olan pazarlara seramiği sevdirdik. Bu yıl 128 milyon dolarlık ciro hedefliyoruz. Çin galerimizle tereciye tere satar hale geldik" dedi. Dünyada 4 kıtada, 150 noktada faaliyet gösteren, Türkiye'de de en büyük 500 ihracatçı arasında yerini alan Hitit Seramik A.Ş hedef büyüttü. Hitit Seramik'in Yönetim kurulu Başkanı İbrahim Hızlan, SABAH'a konuştu:

* 11 YERDE ÜRETİM YAPIYORUZ: Hızal AŞ ile 1980'de çalışma hayatına başladım. Hitit Seramik AŞ'nin kurulmasıyla sanayi ve üretime başladım. 1989 yılında 2 milyon metrekare duvar fayansı ve yer karoları üretmek üzere Uşak Sanayi Bölgesi'nde 450 bin metrekare arazi üzerinde ilk kuruluşu gerçekleştirdik. Hitit Seramik 11 üretim yeri, 120 bin metre kare kapalı alana sahip. Türkiye'de bin ihracatçı içinde ilk 500 arasında yerini koruyor.

* MODA VE KALİTE ÖNEMLİ: Hitit Seramik, bugüne kadar konut ve üst segment projelerde kullanılan banyo ve mutfak ıslak hacimlerinde yer ve duvar karo üretimini devam ettiriyordu. Yeni yatırımlarla çarşı, alışveriş merkezleri, sağlık merkezleri, dış cephe teknik karo üretimlerini başlatarak bu pazarda da var olacak.

* BOZÜYÜK'TE YENİ FABRİKALAR: Bozüyük Organize Sanayi Bölgesi'nde 250 dönüm içinde komple yeni yatırımlar yapıyoruz. İtalya'dan ileri teknoloji makine seçimi yapılarak yatırımlar tamamlanacak. Toplam proje bedeli 20 milyon dolar olan bu yatırımla 500 kişiye istihdam sağlanacak.

* CİRONUN YÜZDE 60'I İHRACATTAN: Cironun yüzde 60'ı ihracattan geliyor. Bugün Almanya'nın Türkiye'den seramik ithalatının yüzde 33'ü Hitit Seramik fabrikalarında üretiliyor.

* SERAMİĞİ DÜNYAYA SEVDİRDİK: Başlangıçta hedefimiz orta Avrupa olarak planlanmıştı. Geçen zaman içinde ağırlımız tüm Avrupa'ya yayıldı, Amerika pazarına ilk giren ciddi distribüsyonlar kurarak halı alışkanlığı olan pazara seramiği sevdiren ve yine ilk tanıştıran firmamızdır.
Haberin fotoğrafları