kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Gorbaçov: Nâzım Türk Che'si

Barış ERDOĞAN HABER MERKEZİ
Sovyetler Birliği'nin son devlet başkanı Gorbaçov SABAH'a konuştu: Ben üniversitedeyken Nâzım Hikmet çok popülerdi. Türk Che Guevara'sı gibiydi..
Perestroyka (yeniden yapılanma) ve Glasnost (açıklık) politikalarıyla soğuk savaşı bitiren, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov, SABAH'a konuştu. Küresel ısınmadan Nâzım Hikmet'e kadar geniş bir yelpazede sorularımızı yanıtlayan Nobel Barış Ödülü sahibi Gorbaçov Nâzım Hikmet'e hayranlığını dile getirdi. Komünist Parti'nin genç bir üyesiyken Nâzım Hikmet'in şiirlerini okuyan Gorbaçov "Ben Moskova Üniversitesi'nde öğrenciyken çok popülerdi. Türk Che Guevara'sı gibiydi" diye konuştu.

CEZAEVİ OTEL OLDU
SSCB'nin son komünist parti genel sekreteri Gorbaçov, Nâzım Hikmet'in komünist düşünceleri nedeniyle yattığı hapishanede yıllar sonra misafir olarak kaldığını belirterek şöyle dedi: "Yıllar önce İstanbul'a geldiğimde beni eski zamanlarda hapishane olarak kullanılan bir otele (Four Seasons) yerleştirdiler. Yıllar önce Nâzım Hikmet de bu hapishanede belli bir zamanını geçirmiş. Bu da gösteriyor ki zamanla her şey değişiyor."

'AB OLUMLU AMA...'
Türkiye'de olduğu kadar Rusya'da da Avrupa Birliği'ne alternatif olarak konuşulan Avrasyacılık akımı hakkında ise Gorbaçov'un yorumu şöyle: "AB'nin birçok soruna rağmen başarılı bir örgütlenme olmasını istiyorum. Ancak bütün Avrupa devletlerini AB çatısı altına koymak büyük bir hata olacaktır. Başka organizasyonların, hali hazırda Avrasya projesini savunanlar gibi ortaya çıkması oldukça mümkün ve başarılı olma ihtimalleri de hayli fazla. Üstelik AB'ye de yardım eder ve bazı hataların önünü alırlar."