kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Büyük resim için tıklayın

İşte İstanbul'un en zengin 50 mahallesi!

Esen EVRAN
Esen EVRAN
Türkiye'de ilk defa bir şehrin tüm mahalleleri taranarak, toplam harcama potansiyellerinin ortaya konduğu bir rapor hazırlandı Buna göre İstanbul'un en zengin 50 mahallesi toplam mahallelerin yüzde 4'ünü, harcama potansiyelinin ise yüzde 25'ini oluşturuyor ..
İstanbul'un Türkiye perakende harcamalarındaki gücünü, alışverişi merkezlerine, her yıl gelen onlarca yabancı markaya ve açılan lüks restoranlara bakıp tahmin edebilirsiniz. Peki ya İstanbul'a yapılan bunca yatırım, hangi semtlerden para çekmeyi düşünüyor? Bu şehrin en fazla harcama potansiyeline sahip ilçesi ya da mahallesi hangisi? İşte mağaza açmak, ya da yatırım yapmak isteyenler için Türkiye'de ilk kez İstanbul'un "Mahalle Analizi" hazırlandı. Buna göre İstanbul'un, sınırlarında en fazla gelir barındıran ilçesi yıllık 11 milyar YTL ile Kadıköy, en zengin mahallesi ise 1 milyar YTL ile İçerenköy. İstanbul'un bütününe bakılarak verilen yatırım kararlarının, "atıl yatırımlar" yaratacağını söyleyen Rea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Levent Küçüklerli'nin, "Bir hane, ortalama gelirinin yüzde 20-30'unu kiraya ya da ev taksidine verir" gerçeğiyle yola çıktığı ve şehrin 710 mahallesinde kiralar ile arazi metrekare rayiçlerini derlediği araştırmada mahallelerin toplam geliri yanında hane başına düşen ortalama gelir de yer alıyor.

İÇERENKÖY İLK SIRADA
Araştırma bulgularına göre İstanbul'da, toplam 12 milyon 115 bin nüfus, 3 milyon 145 bin hane, yıllık 100 milyar YTL toplam yıllık geliri ifade ediyor. Kira, eğitim ve sağlık çıktıktan sonra perakende sektörüne 50 milyar YTL'lik harcanabilir gelir kalıyor. Tek başına Türkiye perakende harcamalarının yaklaşık yüzde 25'ini gerçekleştiren İstanbul bu potansiyeliyle bazı küçük Avrupa ülke perakende harcamaları ile kıyaslanabilir bir büyüklükte. Sayısal büyüklük olarak İstanbul'un en yüksek toplam harcama potansiyeli olan ilk 50 mahallesi, mahalle toplamının yüzde 7'si iken, toplam perakende harcama potansiyelinin yüzde 25'ini oluşturuyor. İstanbul'un yıllık toplam geliri en yüksek ilçesi 744 bin nüfus ve 232 bin haneye sahip toplam 11 milyar YTL gelirli Kadıköy. En zengin ilçe ise geçtiğimiz hafta Glock marka silahların yakalandığı, 1 milyar YTL gelirli İçerenköy. İçerenköy'ün toplam hane halkı geliri ise pek çok mahallenin altında, 3 bin 700 YTL. Örneğin aynı ilçedeki Suadiye'de hane halkı geliri 5 bin 500 YTL'ye, Fenerbahçe'de ise 7 bin 700 YTL'ye çıkıyor.