kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Mayıs 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Çin'de ölü sayısı 32 bin

Yeni Haber
Çin'in Sichuan eyaletinde Pazartesi günü meydaan gelen 7.9 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 32 bin 477'ye yükseldi.

Resmi haber ajansı Xinhua, yaralı sayısının ise 220 bin 109 olduğunu kaydetti. Enkaz altındaki cesetlerin de çıkarılmasıyla bilançonun 50 bini aşabileceği belirtiliyor.

Sichuan eyaletindeki yolların yüzde 90'ı açılmış durumda. Ancak salgın hastalıklar, artçı sarsıntılar ve toprak kaymaları nedeniyle pek çok yerleşim birimine ancak yetkililerin girmesine izin veriliyor.

Miangyang'da Çin hava kuvvetlerine bağlı 15 asker, dün 5.0 büyüklüğündeki artçı sarsıntının neden olduğu toprak kayması sonucu hayatlarını kaybetti.
Görgü şahitleri dağlarda yaşayan vahşi hayvanların deprem nedeniyle vadilere indiğini, tarlaları yılanların bastığını aktardı.

Depremde nedeniyle Beichuan'da 300 Müslüman öldü. Kalan 100 Çinli Müslümanın da Miangyang'a gittiği ve burada tedavi olduğu duyuruldu.

Bu arada Çin Devlet Başkanı Hu jintao, depremden sonra yapılan uluslararası yardımlar için hükümetlere teşekkür etti.


3 GÜNLÜK ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Çin, 12 Mayısta meydana gelen şiddetli depremde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan etti.

Yeni Çin Haber Ajansı, yas döneminin yarın başlatılacağını belirtti.Haberde, yas dolayısıyla Olimpiyat Oyunları meşalesi koşusunun da 3 gün askıya alındığı kaydedildi.Ajans, depremde ölenlerin sayısını 32 bin 477 ve yaralı sayısını 220
binden fazla olarak duyurmuştu.