kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Mayıs 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

THY'den 75. yıla özel 'Yollar'

MAGAZİN
Türk Hava Yolları'nın 75. yılı anısına hazırlanan 'Yollar' albümü için tanıtım konseri verilecek. Konserde, İnce Saz Grubu ve Macar Senfoni Orkestrası sahne alacak..
Türkiye'nin 'bayrak taşıyıcısı' olan Türk Hava Yolları, 75. yılını birtakım etkinliklerle kutluyor. THY bu amaçla 'Yollar' adında 75. yıla özel bir albüm hazırladı. Albümdeki parçaların her birine İpek Yolu, Hezarfen, Kral Yolu, Hac Yolu, Baharat Yolu, Göç Yolu, Güneş Yolu gibi dünya kültürüne, gelişimine ve ekonomisine damga vurmuş Anadolu'daki tarihi yollarımızın adları verildi. Eserleri İnce Saz Grubu ve Macar Radyo Senfoni Orkestrası'nın birlikte yorumladığı bu albüm, THY'nin, gücünü ve tarihi geçmişiyle Anadolu'nun zengin kültüründen alarak çağdaşlık ve teknolojiyle birleştirme vizyonunu temsil ediyor. THY'nin 75. yıl özel albümü 'Yollar'ın tanıtımı 20 Mayıs 2008 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak. Tüm parçalar İnce Saz ve 75 kişilik Macar Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde davetlilere sunulacak.

EVRENSEL SESLENİŞ
Tarihe kültürel bir hediye bırakmak amacıyla böyle bir albüm hazırladıklarını söyleyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Candan Karlıtekin, konuyla ilgili şunları söyledi: "75'inci yılımızda, kültür hazinemizin klasikleri arasında yerini alacak bir hediye vermeyi düşündük. Baki Kalan bu kubbede bir hoş sada bırakmak niyetiyle medeniyetlerin en önemli yapı taşlarından olan 'Yollar'ı ana tema alıp 'uçma fikriyle yoğursak nasıl olur' diye Cengiz Onural ve yarenlerini ateşin içine attık. Bir ruh ikizi gibi bizim gönlümüze girerek, fark ettirmeden teyitleşmeyi yaparak ortaya bir eser çıkardılar. Bu eser, bize ait ve bize dair olan ne varsa onunla hemhal oldu. Bu sada, aynı zamanda Batı Musikisi'nin ve armonisinin bizimle örtüştüğü sınırlı, özel alanda, yundu yıkandı. Küresel bir havayolunun arz üzerindeki konumuna izafeten evrensel bir sesleniş olarak telakki edebilmeyi umarak."
Haberin fotoğrafları