kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Mayıs 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Siyasi riski faiz üstlendi dolar dava öncesine indi!

FURKAN ALP
Türkiye'nin ekonomik ve siyasi belirsizliğini faiz üstlendi. Faiz % 19'un üzerine çıktı. Faizdeki yükselişi fırsat bilen yatırımcının döviz satışı, doları 1.22 YTL'ye Euro'yu 1.90 YTL'ye indirdi ..
İLİŞKİLİ HABERLER
Siyasi riski faiz üstlendi dolar dava öncesine indi!
Global piyasalardaki dalgalanmanın etkisiyle artan cari açık ve yükselen enflasyonun üstüne AKP hakkında açılan kapatma davasının da gelmesiyle yükselişe geçen dövizi, yüksek faiz oranı yeniden iki ay önceki seviyesine getirdi. Global dalgalanmanın üstüne politik belirsizliğin de eklenmesi ile dolar 1.33 YTL'yi aşmış, faiz yüzde 20'lere dayanmıştı. Adeta Türkiye'nin ekonomik ve politik riskini aynı dönemde 1.5 puan artarak yüzde 19.33'e fırlayan faiz üstlendi. Bono faizlerindeki yükseliş yabancı yatırımcı için yüksek faizden faydalanma dönemi olarak algılanınca siyasi gerilimin arttığı ortamda piyasalar rahat bir nefes aldı. Kapatma davası sonrası 17 Mart Pazartesi günü yüzde 17.75 seviyelerinden yüzde 18.35'e yükselen bono faizleri bu iki aylık dönemde yüzde 20 seviyelerine kadar tırmandı ve daha sonra yerinde saymaya devam etti. 13 Ocak 2010 vadeli gösterge niteliğindeki tahvilin bileşik faizi dün yüzde 19.33'ten işlem gördü.

BORSADA HASAR ORTADA KALDI
Merkez Bankası'nın 22 ay aradan sonra faizleri artırarak, yüzde 15.75'e yükseltmesi ve doların uluslararası para birimleri karşısında kan kaybetmesiyle dolar kuru dün 1.22 seviyelerine kadar geriledi. Dolar 14 Mart tarihinde 1.237 seviyesinde iken kapatma davası sonrası piyasaların yeni haftaya başlamasıyla 17 mart pazartesi günü dolar 1.26 YTL'ye yükseldi ve dış piyasalardaki belirsizlik, Türkiye'nin cari açık sorunu ve finansmanına ilikin kaygılar ile 1.328 seviyelerine kadar yükseldi. Yabancı yatırımcıların yüksek faizden faydalanmak için döviz bozdurması ile gerileyen dolar, Türk Lirası ve uluslararası paralara karşı değer kaybetmeye dün de devam etti. Türkiye yüzde 15.75'lik faiz oranı ile yabancı yatırımcıların risk iştahını kabartırken, yatırımcıların gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelmesiyle Türk Lirası kaptama davası sonrası dönemde dolara karşı yüzde 0.89 oranında değer kazandı. Bu arada 14 Mart tarahinde 42 bin 585 seviyesinden kapanan İMKB-100 endeksi ise aradan geçen iki ay ardından dün 42 bin 498 puandan haftayı kapattı. Borsa kapatma davası ardından sadece yüzde 0.2 değer kaybetmiş oldu.