kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Mayıs 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Sigara yasağı için son 48 saat

Zübeyde YALÇIN - ANKARA
Türkiye için, özellikle de sigara tiryakileri için 19 Mayıs sabahı yeni bir dönem başlayacak. Tüm kapalı alanlar ile okul bahçesi, açık hava tiyatrosu gibi yerlerde sigara yasak olacak. Yasak yerlerde sigara içenler 62 YTL para cezası ödeyecek. Vatandaşlar konutlar dışında hiçbir kapalı alanda sigara içemeyecek. Sigara cezası ile ilgili makbuzlar bastırılacak. Kamu ve özel sektör, yasağa uymayanlar hakkında bu makbuzlarla ceza kesecek. Sigara cezaları Hazine'ye gidecek.

Eğlence yerleri, okullar, hastaneler
Okul, hastane bahçeleri, spor salonları, stadyumlar, Aspendos gibi açık hava tiyatroları, toplu taşıma araçları başta olmak üzere özel sektöre ait yerlerde sigara içilmesine izin verenler önce uyarılacak. Uyarılara karşın sigara içilmesine izin veriyorsa 500 ila 5 bin YTL arasında para cezasına çarptırılacak.

Okul ve statlarda sigara satanlar
Okul, dershane, tiyatro, spor salonlarında sigara satanlara 1000 YTL ceza verilecek.

18 yaş altına yasak
18 yaşından küçükleri sigara üretim, dağıtım ve satışında çalıştıranlar 1000 YTL ödeyecek.

Tek dal satmanın bedeli 250 YTL
Okul önleri başta olmak üzere sokaklarda paketleri açıp tane ile sigara satanlar 250 YTL ödeyecek.

Reklam cezası 250 bin YTL
Reklam ve dağıtım kurallarına uymayan sigara firmaları da ağır cezalara çarptırılacak. Firmalar 50 bin ile 250 bin YTL arasında para cezası ödeyecek. Sigara firmalarının amblemlerini yayınlayan medya kuruluşlarına verilen cezalar 250 bin YTL'yi bulacak.
Haberin fotoğrafları