kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İstihdam paketi Genel Kurul'da

Yeni Haber
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı konusunu sosyal taraflarla değerlendireceklerini ifade ederek, ''Uygulamanın ne gibi mağduriyetler oluşturduğunu, işveren açısından neyi ifade ettiğini masaya yatırdıktan sonra, eğer bir düzenleme olarak gelmesi gerekiyorsa, getireceğiz'' dedi.

Çelik, TBMM Genel Kurulunda İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısının görüşmelerinde, soruları yanıtladı.
Sosyal taraflarla kıdem tazminatı konusunu henüz görüşmediklerini, ancak bu konunun konuşulup, tartışılmasından yana olduğunu belirten Çelik, ''Kıdem tazminatı, ağırlıklı olarak şu anda kamuda uygulanıyor ama kamu dışında işçilerimizin aleyhine gelişen bir uygulamadır. Bu, 1970'lerden bugüne konuşulan ama gerçekleştirilmesinde geri adım atılan bir konu'' diye konuştu.

Çelik, sosyal tarafların bakışının ne olduğunu belirlemek üzere değerlendirme toplantıları yapacaklarını bildirerek, şöyle devam etti:
''Sosyal tarafların bu konuyu nasıl algıladıkları, işçilerimizin açısından kıdem tazminatı uygulamasının ne gibi mağduriyetler
oluşturduğu, işveren açısından neyi ifade ettiğini masaya yatırdıktan sonra, eğer bir düzenleme olarak gelmesi gerekiyorsa, sosyal taraflarla karar vererek, buraya getireceğiz.''

Faruk Çelik, TEKEL'in özelleştirilmesi sonucu burada çalışan işçilerin kendi illerinde istihdam edilmesi konusunu da Bakanlar Kuruluna
getirebileceklerini kaydetti.Kadın istihdamının eğitim düzeyiyle ilgili olduğunu belirten Çelik, eğitim düzeyi yüksek kadınlarda istihdam sorunu yaşamadıklarını söyledi. Kadın istihdamında düşüş olmadığına işaret eden Çelik, tarım istihdamının yüzde 37'den yüzde 26'ya düşmesine dikkati çekti.

AA