kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Merkez Bankası, faizleri yarım puan artırdı

Yeni Haber
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faiz oranlarını 0,50 baz puan artırdı.

Buna göre, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 15,25'ten yüzde 15,75'e, borç verme faiz oranı da yüzde 19,25'ten yüzde 19,75'e yükseldi.

Para Politikası Kurulunun bugünkü toplantısına ilişkin yapılan açıklamaya göre, toplantıya, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile üyeler Erdem Başçı, Burhan Göklemez, M. İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı.

Toplantıda, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarında uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının artırılmasına karar verildi. Faiz oranlarındaki değişim şöyle:

''Gecelik Faiz Oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 15,25'ten yüzde 15,75'e, borç verme faiz oranı yüzde 19,25'ten yüzde 19,75'e,

Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.0017.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 11,25'ten yüzde 11,75'e, borç verme faiz oranı yüzde 22,25'ten yüzde 22,75'e, Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 18,25'ten yüzde 18,75'e yükseltildi.''

''GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ''

Para Politikası Kurulu açıklamasında, Merkez Bankası'nın, gıda ve enerji fiyatlarındaki yükselişin genel fiyatlama davranışlarını olumsuz etkilemesini önlemek için gerekli tedbirleri almaya devam edeceği bildirildi.

Yapılan açıklamada, yakın dönemde açıklanan verilerin Nisan Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümü teyit ettiği vurgulandı.

Döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkileri ile son dönemde artış eğilimini sürdüren enerji ve işlenmiş gıda fiyatlarının, kısa vadede enflasyonun geçici olarak yükselmesine neden olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, ''uluslararası kredi piyasalarındaki sorunların yansımaları iç talebi yavaşlatmaya devam etmekte, dış talep ise güçlü seyrini korumaktadır. Bu çerçevede, toplam talep koşulları enflasyonu düşürücü yönde katkı sağlamaya devam edecektir'' denildi.

Kurul, enflasyonun yılın son çeyreğinden itibaren kademeli olarak düşüş eğilimine girerek 2009 yılı sonunda Nisan Enflasyon Raporu'nda yer alan yüzde 6,7'lik tahmine yakın gerçekleşeceğini öngörüyor.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyonun söz konusu tahminlere yakın gerçekleşmesine odaklanacağı vurgulanan açıklamada, iktisadi birimlerin de, beklentilerini oluştururken Merkez Bankası'nın tahminlerini esas almasının taşıdığı öneme dikkat çekildi.

ÖLÇÜLÜ FAİZ ARTIŞI KURUL GÜNDEMİNDE OLACAK

Gerektiği taktirde önümüzdeki dönemde de ölçülü faiz artışının Kurul'un gündeminde olacağı kaydedilen açıklamada, bundan sonraki olası faiz artışının miktarı ve zamanlamasının, küresel piyasalardaki gelişmelere, dış talebe, maliye politikası uygulamalarına ve orta vadeli enflasyon görünümünü etkileyen diğer unsurlara bağlı olacağı belirtildi.

Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Kurul'un geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceği de önemle vurgulandı.

Para Politikası Kurulu Toplantı özeti, sekiz iş günü içinde yayımlanacak.