kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yasa çalışan kadınlara neler kazandırıyor?

Yeni Haber
AKP Gaziantep Milletvekili ve Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Şahin, kadınların, "maksatlı bir takım spekülasyonların' aksine gerek İstihdam paketi gerekse de Sosyal Güvenlik Reformu yasasıyla yeni ve ileri haklar kazandığını söyledi. Şahin, "AK Parti hükümeti kadınların aleyhine olabilecek hiçbir düzenlemeye imza atmamakta kararlıdır" dedi.

AKP Gaziantep Milletvekili ve Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Şahin, yaptığı yazılı açıklama ile istihdam paketi ve sosyal güvenlikle ilgili yasada kadınlarla ilgili yer alan düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Kadınların istihdam paketi ve sosyal güvenlik reformunda yeni ve ileri haklar kazandığını kaydeden Şahin, "istihdam paketinin omurgasını kadın ve gençlerin istihdamı oluşturmuştur. Yaş şartı aranmaksızın ek kadın istihdamına olanak tanıyan işverenlerin kendi payına düşen sigorta primlerinin ilk yıl yüzde 100'ünün, ikinci yıl yüzde 80, üçüncü yıl yüzde 60, dördüncü yıl yüzde 40, beşinci yıl ise yüzde 20'sinin İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanması, bugüne kadar görülmüş şey değildir. Bu hem reel sektörün desteklenmesi hem de kadınların istihdamının artırılması bakımından son derece müspet bir gelişmedir. Yüzde 24'lere kadar düşen kadın istihdamının, bu düzenleme ile arzu edilen noktaya doğru yükseleceğini tahmin etmek zor değildir" dedi. Kadınların istihdam paketinde olduğu gibi sosyal güvenlik reformunda da hiçbir hak kaybına uğramadığını savunan Şahin, "sosyal güvenlik reformunda da maksatlı bir takım spekülasyonlar nedeni ile gözlerden uzaklaştırılan kadınlar lehine yeni kazanımlar ya da iyileştirmeler mevcuttur" dedi.

Şahin, sosyal güvenlik reformunda kadınlar lehine düzenlemeleri ise şöyle sıraladı:

"Çalışan kadınların doğum ve çocuk bakımı nedeni ile iş hayatından uzak kaldıkları dönemde, emeklilik bakımından hak kaybına uğramamaları için, en fazla iki defa olmak üzere doğum sonrası iki yıllık süreyi borçlanabilmeleri imkanı getirilmiştir.

-Sürekli başka birinin bakımına muhtaç derecede özürlü çocuk sahibi kadınların emekliliklerini kolaylaştırmak üzere, çalıştıkları süreye dörtte bir gün sayısının ilave edilmesi ve bunun emeklilik yaşından düşülmesi sağlanmıştır. Buna göre 20 yıl çalışan bir özürlü çocuk annesi, emekli olması gereken yaştan beş yıl daha erken emekli olabilecektir.

-Ev hizmetlerinde ücretle ve sürekli çalışan kadınların sigortalılık kapsamında olmaları hali aynen devam ettirilmiştir. Şehit ve gazilerin öğrenim halindeki çocuklarına her yıl yapılan eğitim yardımının yüzde 25 oranında artırılması sağlanmıştır.

-Kendi işini kuran veya tarımsal faaliyette bulunan Bağ-Kur'lu kadın sigortalılara ilk defa, evlenme ödeneği, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile analık sigortası imkanı getirilmiştir.

-Özellikle kadınların tercih ettikleri isteğe bağlı sigortalılık kolaylaştırılmış, SSK'daki 3 yıllık ve Emekli Sandığındaki 10 yıllık sigortalılık şartı kaldırılmış, isteğe bağlı sigortalılara da sağlık imkanlarından yararlanma imkanı tanınmıştır. Ayrıca ay içinde 30 günden az prim yatırmış olanlara eksik sürelerini emeklilik ve sağlık sigortası yönünden tamamlayabilme olanakları sunulmuştur.

-Vefat eden Emekli sandığına mensup memurların 3600 gün hizmeti çıkması halinde, hak sahipleri ölüm aylığı alabiliyordu, bu süre 1800 güne indirilmiştir.

-Yasaya göre ölüm aylığı alan bütün hak sahibi kız çocuklarına, evlenmeleri halinde, aldıkları aylık üzerinden 24 aylık tutarı evlenme ödeneği verilmesi öngörülmüştür.

-2036 yılına kadar emeklilik yaşında bir değişiklik söz konusu değildir. Kadın sigortalılar 58, erkek sigortalılar 60 yaşında emekli olabilmektedir."

Kadınlar üzerinden haksız ve yersiz ithamlarla siyaset yapmak isteyenlerin mevcut düzenlemelere bu açıdan bakmasında yarar bulunduğunu ifade eden Şahin, "AK Parti hükümeti kadınlarımızın aleyhine olabilecek hiçbir düzenlemeye imza atmamakta kararlıdır" dedi.

(ANKA)