kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Ahmet Yiğitbaşı

"2010'a İstanbul'u boyayalım"

MELTEM ERSOY
Boya sanayicileri, 2010 yılı için Kültür Başkenti olarak seçilen İstanbul'u boyamaya talip oldu. İBB ile görüşmeleri sürdüren Boya Sanayicileri Derneği, şehirdeki tüm binaların dış cephelerini boyamak istiyor..
Boya sanayicileri, 2010 Kültür Başkenti seçilen İstanbul'daki tüm binaların dış cephelerini bu tarihe kadar boyamaya talip oldular. Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile görüşme halinde olduklarını söyleyerek, anlaşma sağlanması halinde tüm binaların dış cephelerini seçilecek renklere ve Kültür Başkenti temasına uygun bir şekilde boyamak istediklerini açıkladı. Daha önce Şişli ve Akaretler'de benzer bir toplu dış cephe boyama uygulaması yapıldığını hatırlatan Yiğitbaşı, projenin İBB tarafından belirlenecek yerleri kapsayacağını, istenmesi halinde tüm İstanbul'u ya da belirli bölge ya da binaları kapsayabileceğini kaydetti. Yiğitbaşı, projenin kapsamı belirlenmediği için henüz maliyete ilişkin konuların netlik kazanmadığını dile getirdi.

'5 YILDA BİR BOYUYORUZ'
BOSAD olarak ulusal boya kullanımını artırmaya yönelik birtakım hazırlıklar içinde olduklarını söyleyen Yiğitbaşı, Türkiye'de ev boyama sıklığının 4-5 yıl olduğunu, bu ortalamanın Avrupa'da 2 yıl olduğunu söyledi. "Oysa üretici olarak Avrupa 6'ncısıyız. Türkiye'de perakendeye yönelik, dekoratif boya kullanımının artması gerek" diye devam eden Yiğitbaşı, bu yılın ilk 4 ayında inşaat sektöründe durgunluk yaşandığını, ancak bu durumun 'boya kullanımının bir kültür haline gelmesi'yle aşılabileceğini belirtti. Yiğitbaşı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sektörün toplam üretim kapasitesi yıllık yaklaşık 800 bin ton. Kapasite kullanım oranı ise yüzde 65. Bugün 20'ye yakın büyük ölçekli ve gelişmiş üretim teknolojisi yapısına sahip firma var, ama toplam firma sayısı 400'e yakın. Kayıt dışı oranı da yüzde 15-20 seviyesinde."
Haberin fotoğrafları