kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kan davasında çağ dışı istek!

Yeni Haber
Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı Alikelle köyünde oturan Mehmet Boztaş ile akrabaları Keleş ailesi arasında namus meselesi yüzünden kan davası başladı. Keleş ailesi, kan davasını çözmek için Mehmet Boztaş'ın 14 yaşındaki kızı ile 100 bin YTL para istedi. Boztaş, Keleş ailesi hakkında Çaldıran Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Çaldıran'ın Alikelle köyünde oturan Keleş ve Boztaş aileleri aynı aşirete mensup ve akraba olarak yaşamlarını sürdürüyorlardı.

İddiaya göre, Boztaş ailesinden Abdulbari Boztaş, 2001 yılında akrabası Kutbettin Keleş'in eşi Fatma Boztaş ile ilişkiye girdiği görünce eşini öldürdü. Cezaevine giren Boztaş, 2 yıl sonra tahliye olunca eşi ile ilişkiye giren Kutbettin Keleş'e düşmanlık beslemeye başladı.

Bu düşmanlık Boztaş'ın geçen yıl Kutbettin Keleş'i öldürmesine kadar uzandı. Boztaş tekrar cezaevine girdi ancak bu cinayet 2 aile arasında kan davasına dönüştü. Abdulbari Boztaş'ın cezaevine girmesiyle, Keleş ailesinin çocukları ve kardeşi Mehmet Boztaş arasında başlayan kan davasının çözümü için köyün ileri gelenleri devreye girdi.

Kan davasının çözümü ve barışın sağlanması için Abdulbari Boztaş'ın çocukları ve kardeşi Mehmet Boztaş'ın köyü terk etmesi ve kan davası parası olarak 100 bin YTL ödemesini istendi. Mehmet Boztaş, gidecek bir yerleri olmadığı ve teklif edilen 100 bin YTL'yi ödeyecek durumu olmadığı gerekçesiyle bu teklifi kabul etmedi.

Bu kez 14 yaşındaki kızının istendiğini belirten Mehmet Boztaş, "14 yaşındaki kızın evlendirilmesi dünyanın hangi kanununda var. Bunu kabul etmem mümkün değil. Köyde arazimizi bırakıp nereye gidebiliriz ki. Başka geçim kaynağımız yok. Keleş ailesi tarafından sürekli tehdit ediliyoruz. Aile bireylerimizi gördükleri yerde dövüyorlar. Geçen yıl 40 bin metrekare sulanacak tarlamı ekemedim. Ailemin geçim kaynağını bu tarlalardan sağlıyordum. Daha önce okula devam eden 4 çocuğumu bu eğitim döneminde tehdit gerekçesiyle okula gönderemedim. Çocuklarım hastalanıyor ama hastaneye getiremiyorum. Yeşil kartların vizesi bitmiş getirip vize ettiremedim. Onları devletin birimlerine şikayet etmemem konusunda tehdit ediyorlar. Aile olarak çok büyük zorluk ve sıkıntı içerisindeyiz. Başka çıkış noktamız olmadığı için Keleş ailesinin 9 bireyi ve köy imamı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum" dedi.
Çaldıran Kaymakamı Yemen Bayrak ise Alikelle köyünde iki aile arasında süren kan davasının bir üzüntüye ve sürgüne sebep olmadan çözümü için çaba göstereceklerini belirterek, en kısa zamanda ilgili birimlerdeki arkadaşları ve bazı kanaat önderleri ile köye giderek aile fertleriyle görüşeceklerini söyledi.

CİHAN