kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kraliçe'nin değişik çorapları

Yeni Haber
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in, dünkü Bursa programı kapsamında ziyaret ettiği Yeşil Cami'ye girişte, yağmur nedeniyle ayakkabılarını içeride çıkarabileceği yönündeki öneriyi, "Ayrıcalık istemiyorum" diyerek nazikçe geri çevirdiği bildirildi.

Bursa Müftü Vekili Mustafa Uyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kraliçe Elizabeth'in ziyareti öncesinde gelen yetkililere, camide nasıl hareket edilmesi gerektiği, ayakkabıların nerede çıkarılacağı ve kadın misafirlerin camiye başları kapalı girmeleri gerektiği gibi konularda bilgi verdiklerini söyledi.

Yetkililerin de kendilerine, Kraliçe Elizabeth'e soru sorulmaması ve fotoğraf çekilmemesi konusunda ricada bulunduğunu anlatan Uyar, bu çerçevede yapılan ziyaretin oldukça iyi geçtiğini, Kraliçe'nin camiden mutlu ayrıldığı yönünde izlenimleri olduğunu belirtti.

Ziyaret öncesi başlayan yağmur nedeniyle Kraliçe'nin ayakkabılarını değiştirmesi için ön bölümde bir yer hazırladıklarını anlatan Uyar, "Kraliçe 2. Elizabeth geldiğinde, ona yağmurdan çabuk kurtulması için ayakkabılarını içerde özel olarak hazırlanan bölümde çıkarabileceğini ilettik. O da ayrıcalık istemediğini belirterek, 'Herkes nerede çıkarıyorsa ben de orada çıkarmak istiyorum' diyerek, bu önerimizi nazikçe geri çevirdi" dedi.

Yetkililerin, Kraliçe'nin Kur'an-ı Kerim'i herkes gibi yerde oturarak dinlemek istediğini, ancak yaşı nedeniyle bunda zorlanacağı düşüncesiyle kendilerinden sandalye talebinde bulunduğunu anlatan Uyar, bunun üzerine Kraliçe ile birlikte gelen diğer kadın konukları da düşünerek caminin içine 4 sandalye koyduklarını, Vali Şahabettin Harput ile diğer misafirlerin ise Kur'an-ı Kerim'i yerde oturarak dinlediklerini söyledi.Kraliçe'ye camide Prof. Dr. Mehmet Emin Ay tarafından Kur'an-ı Kerim'den "Rahman" suresinin okunduğunu belirten Uyar, "Kraliçe'nin Kur'an-ı Kerim'i büyük bir huşu içinde dinlediği izlenimini edindim. Ziyaretin son bölümünde Kraliçe Elizabeth'e, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından özel olarak hazırlanan İngilizce mealli Kur'an-ı Kerim hediye ettik" diye konuştu.

AA