kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

McCain'den Obama'ya darbe planı

Yeni Haber
Cumhuriyetçi partinin ABD Başkanlığı için aday göstermesine kesin gözüyle bakılan John McCain, Demokratların adayı olması beklenen Barack Obama'yı 7 adımda safdışı etmeyi planlıyor.

Time dergisi, ABD'deki başkanlık yarışına ilişkin bir yazıya yer verdi. Dergi, McCain'in 7 adımda Obama'yı yarışta geride bırakmayı hedeflediğini yazdı. Dergi ilk olarak McCain'in, Obama'yı "sahte kurtarıcı" olarak resmedeceğini belirtti. Dergi buna kanıt olarak da McCain'in, "Başkanlığı, ülkenin ihtiyaç zamanlarında tarihin beni kurtarıcı olarak gönderdiği şeklinde bir düşünceyle istemiyorum." ifadelerini gösterdi. Dergi, McCain'in Obama'nın "kişisel karizması ve iyi bir retoriğe" sahip olduğunu düşündüğü yorumunda bulundu.

Time, ikinci adım olarak McCain'in basını etkilemeyi düşündüğünü yazdı. Dergi, McCain'in kampanya yolculuklarında basın mensuplarından bazılarını da alarak serbest bir tartışma ortamı ile basını etkilemeyi düşündüğünü belirtti. Danışmalarının bu ortamların risk de içerdiğinin farkında olduğunu belirten dergi, danışmanların bu riski "almaya değer" olarak gördüklerini kaydetti. Dergi, McCain'in danışmanlarından Mark Salter'in de basının Obama'yı koruma altına aldığı şeklindeki demeçleri ile "kötü polisi" oynadığını belirtti.

Time, üçüncü adım olarak McCain'in halkla direkt olarak görüşmeye devam edeceğini ve Obama'yı da aynısını yapmaya zorlayacağını kaydetti. McCain'in en iyi performansını "kontrol edilmeyen bir ortamda insanlardan soru alarak cevaplaması" olduğunu belirten dergi, cumhuriyetçi adayın bu yolda devam edeceğini ve Obama'nın da aynı yolu takip etmesini sağlayacağını belirtti. Dergi, dördüncü adım olarak da McCain'in "saygın bir kampanya" süreci yürütmek istediğini söylediğini ancak rakiplerine de sert eleştiriler yöneltmekten geri durmadığını belirtti. Dergi, McCain'in, Hamas'ın Obama'ya yönelik ifadelerini gündemden düşürmediğini de hatırlattı.

Time, McCain'in beşinci adım olarak yaşına yönelik eleştirileri, genç bir başkan yardımcısı bularak aşmayı planladığını bildirdi. McCain'in seçim sırasında 72 yaşında olacağını belirten dergi, Cumhuriyetçi senatörün başkan yardımcısını iyi seçmesi halinde bu handikapı aşabileceğini yazdı. Dergi, altıncı adım olarak da McCain'in, geleneksel olarak demokratlara oy veren bölgelere yönelik açılımlar yapacağını belirtti. Dergi, son adım olarak McCain'in, Obama'dan daha fazla para toplamaya çalışacağını yazdı.