kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yüzde 20'lik faiz bankaların gelişmesine engel oluyor

Merkez Bankası'nın faiz artırma sürecinde olduğu bir dönemde, Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul bugün yüzde 19-20 olan faiz düzeyinin bankacılık sektörünün gelişmesini engellediğini kaydetti..
Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, reel faizlerde bugünkü yüzde 19-20 arasındaki seviyenin bankacılık sektörünün gelişimini engellediğini belirterek, "Tahminimiz, özellikle son çeyrek veya 2009'un başında yine faiz oranlarındaki düşüşün devam etmesi'' dedi. Akbank'ın 2008 yılı ilk çeyrek sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Kurtul, "Kredi faizleri gelişmemiz için çok kritik. Bir an önce bu reel faizlerdeki düşüşü sağlamamız gerekiyor. Bugünkü yüzde 19-20 arasındaki seviyeler bizim gelişmemizi engelliyor. Bizim tahminimiz, özellikle son çeyrek veya 2009'un başında yine faiz oranlarındaki düşüşün devam etmesi. Büyümeyi de engelleyen en önemli hususlardan bir tanesi YTL faiz oranları'' dedi. Gıda ve enerji fiyatlarındaki artış ile enflasyonun global bir endişe kaynağı haline geldiğini ve Türkiye'de de enflasyon tahminlerinin yukarı doğru revize edildiğini belirten Kurtul, enflasyon beklentisindeki artışın, faizlerin düşmesini engelleyeceğini, yurt dışı piyasalardaki dalgalanmanın sürmesi ve derinleşmesinin diğer bir risk unsuru olduğunu vurguladı.

AK PARTİ KAPATILIRSA NE OLUR?
Zafer Kurtul, AK Parti'ye yönelik kapatma davasının bankayı nasıl etkileyeceğine yönelik olarak, "Akbank olarak öyle bir yapımız var ki, her türlü ekonomik ortamda iyi neticeler elde edebiliyoruz'' dedi. Orta vadede Türkiye ile ilgili görüşlerinin çok olumlu olduğunu, bu konuların kısa vadeli dalgalanmalar yaratabileceğini, Akbank gibi bir bankanın ülkeye orta, uzun vadeli bakmasının önem taşıdığını kaydeden Kurtul, "AK Parti kapatılır dalgalanma olabilir ama orta vadede bir etkisi olmayacaktır'' şeklindeki değerlendirmeye katıldığını belirterek, ''Orta vadeli Türkiye'ye inanıyoruz. Demokratik ülkeyiz. Demokraside her zaman çare bulunacağı için Türkiye'nin potansiyeline inanıyoruz'' dedi.

FAİZ 0.50 PUAN ARTAR
Kurtul, 2008'e ilişkin faiz ve enflasyon öngörüsüne ilişkin olarak ''Bono faizlerinde 22'nin üzerine çıkacağımızı zannetmiyorum. 21-22 seviyeleri, azami seviyeler olabilir. Merkez Bankası 0.50 puan artırım yapabilir. Bu yıl daha fazla artırım olacağını da zannetmiyorum. Son çeyrekte tekrar bir düşüş görebiliriz. Yıl sonu Merkez Bankası faizleri 15-15,5 arası olabilir. Enflasyon, muhtemelen 10'un altında olacaktır diye düşünüyoruz. 9.5- 10 oranlarında'' diye konuştu.
Haberin fotoğrafları