kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Çin'de 7,8 büyüklüğünde deprem

Yeni Haber
Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi, Çin'in doğusundaki Sichuan eyaletinde Richter ölçeğine göre 7.8 büyüklüğünde deprem olduğunu bildirdi. Şiddetli deprem Şanghay ve Pekin kentlerinin yanı sıra, Tayvan'da da hissedildi.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...


Depremin merkezinin Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu'nun 92 kilometre kuzeybatısında, yerin 29 kilometre altında olduğu bildirildi.
Eyalette çok sayıda kişinin panik içerisinde olduğu ve insanların evlerine giremediği belirtildi.

YALNIZCA SİCHUAN EYALETİNDE 7 BİNİ AŞKIN KİŞİ ÖLDÜ

Çin'in Sichuan eyaletindeki depremde 7 bini aşkın kişinin öldüğü bildirildi.

Yeni Çin Haber Ajansı, yerel yetkililere dayanarak, ülkenin güneybatısında yer alan bu eyaletteki ölü sayısının 7 bin 651 olduğunu duyurdu.

PANDA KORUMA MERKEZİ İLE BAĞLANTI KESİLDİ

Eyalette Richter ölçeğine göre 7,8 büyüklüğünde meydana gelen depremden sonra Wolong Panda Koruma ve Araştırma Merkezi ile tüm bağlantı kesildi. Sichuan Ormancılık İdaresi yetkilileri, Yeni Çin Haber Ajansına yaptıkları açıklamada, merkezden haber alınamadığını söylediler.

Bu merkezde soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan pandalardan 130 tane, koruma bölgesinde de 150 tane yaşıyor.

BAŞBAKANDAN SÜKUNET ÇAĞRISI

Kurtarma çalışmalarını yerinde izlemek için bölgeye giden Çin Başbakanı Ven Ciabao, Danjiangyan şehrine ulaştı. Halktan sükuneti korumaya çağıran Ven, aynı zamanda güvenli ve verimli çaba gösterilmesini istedi. Başbakan, hükümetin ve Çin Komünist Partisi'nin tüm birimlerinin kurtarma çalışmalarının ön cephesinde olacağını kaydetti.

Yolda meydana gelen hasardan dolayı kurtarma ekipleri Vençuan ilçesine ulaşamadı. Çin Merkezi Televizyonu CCTV, durumu gözlemek için askeri helikopterlerin ilçeye gittiğini duyurdu.

Devlet Felaketle Mücadele Komisyonu ikinci derece acil müdahale planını uygulamaya koydu. Çin'de ciddiyet seviyesine göre dört kategoride acil müdahale planı bulunuyor. Çin Yurttaşlık İşleri Bakanlığı deprem bölgesine 5 bin çadır gönderdi.

PEKİN'DEKİ BAĞIMSIZ DEPREM DEĞİL

Çin Deprem Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Sichuan'da meydana gelen depremden 7 dakika sonra başkent Pekin'de meydana gelen 3.9 büyüklüğündeki sarsıntının bağımsız bir deprem olmadığını, Sichuan'daki deprem tarafından tetiklendiğini açıkladı.

Bu sarsıntı başkente paniğe yol açtı ve özellikle yüksek binalarda bulunanlar sokaklara döküldü.

ÇİN'DE ÇÖKEN 8 OKULUN ENKAZI ALTINDA YÜZLERCE ÖĞRENCİ KALDI


Çin'in güneybatısında, okulların ve işyerlerinin dolu olduğu gündüz saatlerinde meydana gelen çok şiddetli depremde, en az 6 yerleşim bölgesindeki hastane, okul, yurt ve fabrika binaları yıkıldı, ilk belirlemelere göre binlerce kişi hayatını kaybetti.

Depremin merkez üssünün bulunduğu Sichuan eyaletindeki yerleşim bölgelerinde 8 okul binasının sarsıntı nedeniyle çöktüğü, yüzlerce çocuk ve öğretmenin enkaz altında kaldığı bildiriliyor. Sichuan eyaletindeki Beichuan ilçesinde, binaların yüzde 80'inin yıkıldığı, 3 bin ile 5 bin arasında kişinin öldüğü tahmin edilen ilçede, en az 10 bin kişinin yaralandığı belirtildi.Eyaletin başkenti Chengdu'ya yaklaşık 160 kilometre uzaklıkta bulunan, Mianyang kentine bağlı Beichuan ilçesinin nüfusunun 161 bin olduğu kaydedildi.

Çin resmi haber ajansına bilgi veren görgü tanıkları, Dujiangyan kentindeki bir hastanenin yıkıldığını aktardı. Aynı kentte, 3 katlı bir okul binasının yıkılması sonucu 900 çocuğun enkaz altında kaldığı bildirilmişti. Enkaz altında kalan 50 öğrencinin öldüğü kaydedildi.Halkın, çöken binaların altında kalan çocukları kendi imkanlarıyla kurtarmaya çalıştıkları, endişe içindeki ailelerin çocuklarına ulaşmak umuduyla enkazların etrafında toplandıkları belirtildi.

Sichuan'daki Shifang'da bulunan 2 kimya tesisinin çökmesi sonucu, yüzlerce kişinin yıkıntıların altında kaldığı, yıkılan tesislerden, 80 tondan fazla sıvı amonyağın sızdığı bildirildi.Yetkililer, ölü sayısının hızla artmasından endişe edildiğini, kurtarma ekiplerinin, depremden en çok etkilenen bölgelere ulaşmaya çalıştığını kaydetti. Depremin merkez üssü yakınlarındaki bölgelerde telefon hatlarının kesik olduğu belirtiliyor.

Yerel saatle 14.28'de meydana gelen sarsıntının ardından, bölgede havanın kararması nedeniyle kurtarma çalışmalarının zorlukla yürütüldüğü bildirildi. 10 milyon nüfuslu eyalet başkenti Chengdu'da, resmi rakamlara göre 45 kişi öldü, 58'i ağır olmak üzere 600 kişi yaralandı. Kentteki havaalanı ve tren garının kapatıldığı kaydedildi. Depremin etkili biçimde hissedildiği başkent Pekin ve Şangay'da halk, dakikalar süren sarsıntı nedeniyle kendilerini sokaklara attı. Ağustos ayında olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olan Pekin'de, görünür bir hasar olmadığı bildiriliyor.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao depremden zarar görenler için bütün imkanların seferber edilmesi talimatını verirken, Başbakan Wen Jiabao, eyalet başkenti Chengdu'ya gitti.Devlet televizyonu, binlerce askerin yardım çalışmaları için bölgeye hareket ettiğini duyurmuştu. Devlet Radyosu, Wenchuan'a giden dağlık yoldaki toprak kayması nedeniyle askerlerin bölgeye ulaşamadığını kaydetti.

BÜYÜK KENTLERDEKİ BİNALARDAN BİNLERCE KİŞİ TAHLİYE EDİLİYOR


Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde meydana gelen ve bölge ülkelerinde de hissedilen 7,5 büyüklüğündeki depremin ardından, ülkenin büyük kentlerindeki yüksek binalardan binlerce kişi tahliye edildi.

Şanghay'daki ticaret merkezinde bulunan ülkenin en yüksek binası Jinmao Kulesi'nin de güvenlik nedeniyle boşaltıldığı belirtildi.Amerikan Ulusal Jeofizik Enstitüsü'nün ilk olarak 7,8 büyüklüğünde olduğunu duyurduğu depremin eyaletin başkenti Çengdu'ya 92 kilometre mesafede ve yerin 10 kilometre derininde olduğu bildirildi.Deprem nedeniyle başkent Pekin'deki binalardan binlerce kişinin tahliye edildiği kaydediliyor.

Görgü tanıkları, sarsıntının yaklaşık 2-3 dakika sürdüğünü, büyük depremin ardından hala küçük artçı sarsıntılar hissettiklerini aktardı.Yer sarsıntısı, Pekin, Şanghay gibi büyük kentlerin yanı sıra Tayland'ın başkenti Bangkok'ta da hissedildi.

KURTARMA ÇALIŞMALARINA ASKERLER DE KATILACAK

Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi Çengdu'ya 92 kilometre uzaklıktaki Vençuan ilçesinde yerel saatle 14.28'de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin yol açtığı kayıpla ilgili ilk haber Çongqing şehrinden geldi.

Şinhua haber ajansı, Çongqing'in Liangping ilçesinde iki ilkokulun yıkıldığını ve 4 öğrencinin öldüğünü, 100'den fazla öğrencinin yaralandığını duyurdu. İlçedeki bir başka ilkokulda ise ikisi ağır 10'dan fazla öğrenci yaralandı. Sichuan eyaletinin Mianyang şehrine bağlı Santay ilçesinde de su kulesinin çökmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Şinhua ajansına açıklama yapan bir yetkili, "Vençuan ilçesi yakınındaki Dujiangyan şehrinde çok sayıda evin yıkıldığını ve ölü sayısının artabileceğini" belirtti.

UÇAK SEFERLERİ İPTAL

Bu arada Çin Doğu Hava Yolları (CEA), Sichuan eyaletinin merkezi Çengdu'ya yaptığı seferleri iptal ettiğini açıkladı.CEA tarafından yapılan açıklamada, bölgeye yardım malzemesi ve kurtarma personeli taşınması için takviye seferler düzenleneceğini ve bütün şubelerin yardım malzemesi ve personeli taşınmasına öncelik vereceği belirtildi.

Depremin ardından 10 milyon nüfuslu Çengdu'da 6,0 ve 5,4 büyüklüklerinde artçı sarsıntılar olduğu, birçok binayla kentteki hastanenin boşaltıldığı, kentte elektrik kesintisi olduğu ve cep telefonlarının çalışmadığı belirtiliyor.

Çin'in en büyük telekomünikasyon şirketleri China Mobile ve China Unicom'dan yapılan açıklamada, Sichuan ve Şaanşi eyaletlerindeki haberleşme sistemlerinin zarar görmüş olabileceği kaydedildi.Aba Tibet-Çiang Özerk İli'ndeki Vençuan'ın nüfusu 111 bin 800. Woolong Panda Üreme ve Koruma Merkezi bu bölgede bulunuyor.Vençuan'a komşu Maowen ilçesinde 1933 yılında meydana gelen 7.5
büyüklüğündeki depremde 9 binden fazla insan ölmüştü.

AJANSLAR
Haberin fotoğrafları