kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
İngiltere tarihinin en büyük soygunu olan Securitas olayı sırasında çalınan paranın 32 milyon sterlinlik kısmının nerede olduğu belirsiz.

Çete reisi Girne'de sefada

PERİHAN KORKMAZ
İngiliz polisi, Lupton'un Girne'de olduğuna ve parasını fahişelerle yediğine dair istihbarat aldı. Bunun üzerine İngiliz ve KKTC polisi birçok eve baskın yaptı. Talat iade sözü verdi.....
İngiltere tarihinin en büyük silahlı soygunu olarak kayıtlara geçen 53 milyon sterlinin çalındığı Securitas soygununun çete reisi Sean Lupton'u ele geçirmek için hafta sonu KKTC'de büyük bir operasyon yapıldı. Lupton'un Girne'de bir dağ köyünde saklandığına, Çatalköy'deki barlara, kumarhane ve gece kulüplerine gittiğine dair istihbarat üzerine cumartesi günü birçok eve baskın yapıldı.

LORD ARABULUCU
İngiliz dedektifler, Lupton'un cep telefonunun Girne'den birkaç km uzaklıkta sinyalini saptadı. Bunun üzerine operasyon start aldı. Diplomatik ilişkiler açısından İngiliz Dışişleri Bakanlığı operasyondan rahatsız olunca KKTC polisinin de operasyona dahil edilmesi kararlaştırıldı. Büyük operasyon öncesi İngiltere'deki Lordlar Kamarası'nın Pakistan kökenli üyesi Lord Ahmet, geçen hafta KKTC'ye gönderildi. Operasyon, Kent Polisi ile KKTC Polis şeflerinin Lefkoşa'da bir araya geldikleri toplantı sonrası gerçekleştirildi. Operasyon sonrası herhangi bir açıklama gerçekleşmedi. İngiliz basını KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın İngiltere ve KKTC arasında resmen diplomatik ilişkisi olmamasına rağmen Lupton'un iadesi konusunda söz verdiğini belirtti. İngiliz basınına konuşan isminin açıklanmamasını isteyen soruşturmaya yakın kaynaklar, "Gece kulüplerinden sıklıkla fahişlerle çıkıyor. Cebindeki parayı harcamadan duramıyor. Sürekli harcama yapıyor" diye konuştu.

MERCEDES'E YATIRDILAR
Bu yılın başında bir taksi şoförü, Lupton'u Hüseyin ve Mustafa Başar kardeşlerle güney Kıbrıs'tan Kuzey Kıbrıs'a soktuğunu söylemişti. Başar kardeşlerin ele geçirilemeyen 32 milyon sterlini Mercedes gibi lüks arabalara yatırdığı iddia ediliyor.
Haberin fotoğrafları