kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Mayıs 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

PKK'nın basın merkezi vuruldu

Yeni Haber
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği son sınır ötesi hava harekatında, terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'ta bulunan haberleşme merkezinin de vurulduğu bildirildi.

* OPERASYON FOTOĞRAFLARI...

Irak'ın kuzeyinde Avaşin-Basyan bölgesinde tespit edilen PKK terör örgütüne ait hedefler, dün F-16 savaş uçaklarıyla havadan vuruldu. Operasyona karadan da topçu birlikleri destek verdi. Vurulan noktalar arasında terör örgütünün propaganda amaçlı kullandığı basın merkezinin de yer aldığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "10 Mayıs 2008 gecesi icra edilen hava harekatı esnasında, PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait diğer hedeflerle birlikte basın ve propaganda merkezi de ateş altına alınarak imha edilmiştir."

Terör örgütü, basın merkezinden dünya kamuoyunu yanıltıcı haberler veriyordu. Özellikle çatışmalarda onlarca Türk askerini şehit ettiğini iddia eden terör örgütü, kendi gerçek kayıplarını ise göstermemeye çalışıyordu. Buradan hazırlanan metin ve görüntüler örgütün kanalı Roj Tv başta olmak üzere örgüt yandaşı internet siteleri yoluya dünya kamuoyuna sunulmaya çalışılıyordu.

Öte yandan, hava ve karadan yapılan sınır ötesi operasyon sonucu terör örgütünde yaşanan panik havasının iyice arttığı belirtiliyor. Haberleşme merkezlerinin yok edilmesi teröristler arasındaki iletişimi de kopardığı ifade ediliyor. Terörist grupların küçük parçalara bölünerek ayrıldığı belirtilirken; örgütün üst düzey sözde yöneticilerinden de açıklama yapılmaması dikkat çekiyor.

Terör örgütünün elebaşlarından Murat Karayılan'ın Roj Tv'de yayınlanan açıklaması dışında örgütten bir açıklama gelmezken; Kandil Dağı'ndan kaçtığı ifade edilen Cemil Bayık, Duran Kalkan, Bahoz Erdal hakkında ise net bir bilgi yok.

Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre, geçen yıl Irak'ın kuzeyine düzenlenen hava operasyonları sonucunda etkisiz hale getirildiği değerlendirilen 150-175 terörist dışında 2007 yılında 315 terörist ölü, 229 terörist sağ, 109 terörist teslim olmak üzere 653 terörist etkisiz hale getirildi. 21 Şubat 2008 tarihinde Irak'ın kuzeyinde başlatılan kara harekatında ise 240 terörist etkisiz hale getirildi. 2008 yılında terörle mücadelede 9 Mayıs itibariyle 491 terörist etkisiz hale getirildi.

(CHA)