kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Mayıs 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
UKRAYNA'NIN EN YÜKSEĞİ Ant Yapı, Mirax Group'un Kiev'deki 45 katlı gökdelenlerini inşa etmek için Ukrayna'ya ilk adımını attı. Şirket, böylece ülkenin en yüksek binasının yüklenicisi de oldu.

İstanbul yavaş yavaş doydu ikiz kuleleri Kiev'e dikeceğiz

Menekşe ATASELİM
Ukrayna'da taahhüt işi üstlenen Ant Yapı, ülkede yatırım kararı aldı. Şirket, 36 katlı iki rezidans kulesinden oluşacak ilk yurt dışı projesi için Kiev'i düşünüyor..
Rusya'nın en yüksek binasının taahhüt işini yapan ve yurt dışında yüklenici olarak inşa ettiği projelerin toplam büyüklüğü 4 milyon metrekareyi bulan Ant Yapı, bu kez yatırımcı olarak dış pazara yöneldi. Yurt dışındaki ilk yatırım işini Ukrayna'da gerçekleştirecek olan şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, bu kararı almalarında Türkiye ve özellikle İstanbul'daki pazarın yavaş yavaş doymaya başlamasının etkisi olduğunu söylüyor.

* Yüklenici olarak Rusya dışında girmeyi düşündüğünüz başka ülke var mı?
Rusya'da ülkenin 400 metrelik en yüksek kulesini inşa ediyoruz. Mirax Group gibi çok büyük bir şirketle çalışıyoruz. Böyle olunca pek çok ülkeden teklifler geliyor. Şu anda Mirax ile yeni bir anlaşma yaptık ve Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yine bir gökdelen projesinin yüklenicisi olacağız. Rezidans, ofis ve altında alışveriş merkezinden oluşacak bir proje.

* Rusya da, Ukrayna da gayrimenkul yatırımları açısından Türkiye kadar parlak ülkeler. Siz yatırımcı olmayı düşünmüyor musunuz?
Bugüne dek Rusya'da hep taahhüt işleri yaptık; gelen tekliflere rağmen yatırımcı olmadık. Buna pişmanız. O nedenle Ukrayna'da yurt dışındaki ilk yatırım projemizi gerçekleştirmek için kolları sıvadık. Çünkü Ukrayna, Rusya ile kıyaslayınca henüz çok aç bir pazar ve arsa üretmek daha kolay.

2006'DAN BERİ BİR DÜŞÜŞ VAR
* Peki ne tür bir proje olacak ve hangi şehirde yapacaksınız?
Rezidans projesi. 36 katlı ikiz kuleler inşa etmeyi planlıyoruz. Metrekaresi 2 bin-3 bin dolar aralığında satılan 250-300 konutluk bir iş. Yatırım miktarı ise 100 milyon dolar civarında. Büyük olasılıkla Kiev'de olacak. Arsa görüşmeleri sürüyor. Odessa ve Yalta ile de ilgiliyiz. Bu kentte de yazlık rezidans yapabiliriz.

* Eskiden yurt dışında proje geliştirmeyi pek düşünmüyordunuz. Fikrinizi Türkiye şartları mı değiştirdi?
O da var tabii. İstanbul'da yavaş yavaş bir doygunluk oturmaya ve bir konut stoku oluşmaya başladı. İnsanların alım gücünü aşan konutlar bunlar da... Arzın talebi aştığı yerler var. 2006'dan beri bir düşüş oldu konut sektöründe. Bir sürü maliyeti yüksek projeden kaynaklanan dağılmalar var. Ama tabii ki makul fiyatlar çıkarılırsa İstanbul'da şehir merkezine hep sıcak bakılır. Bu kararı aldıran en büyük sebep ise Rusya'da yatırım yapmamanın pişmanlığı. Türkiye'de aldığımız verimin mislini alırdık o zaman. Şimdi getirisi Rusya'dan az da olsa Ukrayna'daki bakir pazarı değerlendireceğiz.