kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Mayıs 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Süleymaniye'de incelemelerde bulunan UNESCO heyeti, KUDEB'in laboratuvarları ve ahşap atölyelerini gezdi, ustaların çalışmalarını izledi.

UNESCO heyeti programa Sulukule'yi de kattı

Hasan ERŞAN SABAH
İstanbul'un Dünya Kültür Mirası Listesi'nde kalıp kalmayacağına karar verecek UNESCO heyeti incelemelerine Süleymaniye'den başladı. Heyet, gezi programına Sulukule'yi de ekledi..
2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un "Dünya Mirası" listesinde kalıp kalmayacağının belirleneceği kritik sınav dün Süleymaniye'den başladı. UNESCO Dünya Mirası Koruma Merkezi'nden Avrupa ve Kuzey Amerika Bölümü Başkanı Mechtıld Rossler'in başkanlık ettiği 3 kişilik heyet, Kültür Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle görüştü. Belediyeye bağlı Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü'nde (KUDEB) iki saat süren brifingde Süleymaniye ve Zeyrek'te yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alan heyet, daha sonra Süleymaniye Ayrancı sokakta yapılan restorasyon uygulamaları hakkında yerinde incelemelerde bulundu. Cankurtaran-Ayvansaray- Fener ve Balat'ta gerçekleştirilen proje ve uygulama örneklerini gezen heyet, Ayvansaray Türk Mahallesi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları ve Cankurtaran ve Sultanahmet Koruma planlarını inceledi.

BUGÜN FENER-BALAT BÖLGESİ
Ayrıca, heyetin isteği doğrultusunda daha önce programda olmayan Sulukule de inceleme gezisine dahil edildi. Heyetin, bugün Sulukule'deki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında inceleme yapması bekleniyor. Bugün Fener-Balat bölgesini gezecek heyet, ayrıca Ceneviz surları, Sultanahmet Four Seasons Oteli, Tekfur Sarayı, Anemas Zindanları, Ayvansaray bölgesinde de incelemelerde bulunacak. Gezi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bölüm Başkanı Rossler, tarihi ahşap evler hakkında incelemeler yaptıklarını belirterek "Bazı gelişmeler var. Ahşap evlerin korunmasına yönelik yerel bilinç 2 yıl önceye göre artmış, bu bizim için önemli" dedi.
Haberin fotoğrafları