kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına Turhan atandı

Yeni Haber
Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına, Banka Meclisi Üyesi Mustafa İbrahim Turhan atandı.

Turhan'ın Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atama Kararı, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

MUSTAFA İBRAHİM TURHAN'IN ÖZGEÇMİŞİ


İbrahim Turhan 1968 yılında İzmir'de doğdu. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde 1987 yılında birincilikle tamamladı ve aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünü birincilikle kazandı.

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Uluslararası Bankacılık yüksek lisansını ''Kamu Kesimi Açıklarının Makroekonomik Sonuçları ve Türkiye?de Bankacılık Kesimi Üzerinde Etkileri'' konulu tez ile, Bankacılık doktorasını da ''inansal Krizler ve Reel Sektör Üzerindeki Etkileri: Türkiye Örneği'' konulu tez ile tamamlayan Turhan, bu dönemde aynı kurumda öğretim elemanı olarak görev yaptı.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü Araştırma Fonu tarafından desteklenen sosyal bilimler mega projesi çerçevesinde resmi olarak davet edildiği Cenevre Üniversitesi Institut Europ(IEUG) ve Loughborough Üniversitesi Banking Centre bünyesinde araştırmacı olarak bulundu.2001 yılında Yardımcı Doçent unvanıyla Yeditepe Üniversitesi?nde öğretim üyeliğine başlayan Turhan, bu kurumda Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü ile Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü başkanlığı yaptı.

Yine aynı üniversitede Meslek Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Birçok süreli yayında finansal ekonomi ve ekonomi politik alanında yayınları bulunan ve kitap editörlüğü de yapan Turhan, bankacılık, finans ve finans teknolojileri alanında faaliyet gösteren süreli yayınlarda yazı işleri müdürü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı.

Turhan 2004'e kadar, Beykent Üniversitesinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1 Nisan 2004 tarihinde Merkez Bankası Banka Meclisi üyeliğine, 7 Haziran 2006 tarihinde Para Politikası Kurulu üyeliğine seçilen İbrahim Turhan, bugün ise Başkan (Guvernör) Yardımcılığına atandı.

Turhan, London School of Economics and Political Sciences (LSE) European Institute bünyesinde kurulan Contemporary Turkish Studies kürsüsünde, TCMB adına danışma kurulu üyeliğini de sürdürüyor.

AA