kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

KEY parası nihayet ödeniyor en yüksek tutar 1.353 YTL

Konut Edindirme Yardımı için 1999 yılı sonuna kadar toplanan paralar ödeniyor. 7.5 milyon çalışana 1.8 milyar YTL ödenecek 1987 ile 1999 arasında para kesilen çalışanlar ödediği kadar parayı ve faizini alacak. KEY'in ödemelerinde en yüksek tutar 1.353 YTL'yi bulacak..
İLİŞKİLİ HABERLER
KEY parası nihayet ödeniyor en yüksek tutar 1.353 YTL
Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabının tasfiyesi kapsamında hak sahiplerine ödenecek toplam tutar belli oldu. 1999 yılı sonu itibariyle anapara ve neması toplamı örneğin 300 YTL olan bir hak sahibi, Emlak Konut GMYO'nun net aktiflerinin değerindeki artış ve KEY haksahiplerinin şirket sermayesindeki yüzde 60.96'lık (yaklaşık yüzde 61) pay dikkate alınarak, 4.51 değerleme katsayısı ile çarpılarak elde edilen rakam olan, 1.353 YTL olabilecek. Bu rakam, kişinin sistemde kaldığı süreye, kişi adına yatırılan anaparaya göre değişecek. Hak sahiplerinin listelerinin tasfiye halindeki Emlak Bankası'na bildirildiği tarih olan 29 Şubat itibariyle, Emlak Konut GMYO'nun net aktiflerinin değeri, 2 milyar 928 milyon YTL olarak belirlendi. Bunun yüzde 61'i olan 1 milyar 786 milyon YTL, hak sahiplerine nema ve anapara olarak ödenecek. KEY hesabının tasfiyesine ilişkin mevzuata göre, hak sahiplerine ilişkin kesin liste, Tasfiye Halindeki Emlak Bankası KEY Birimi tarafından bu ay sonuna kadar Emlak Konut GMYO'ya bildirilecek.

TOPLAM TUTAR 1.8 MİLYAR YTL
Bu sürenin, bir defaya mahsus olmak üzere '2 aya kadar' uzatılması mümkün. Ancak çalışmaların süre uzatımına gidilmeyecek şekilde tamamlanması öngörülüyor. Bu durumda, 30-31 Mayıs'ta listelerin bildirilmesi halinde Emlak Konut GMYO; nakit ödemeler için ödeme planı ve süresi belirleyecek. Nakit ödemeler için ayrıca, Ziraat Bankası ile de protokol yapılacak. Tasfiyeye ilişkin kanuna göre, hak sahiplerinin KEY ana para tutarları, 1 Ocak 1987 ile 29 Aralık 1999 tarihleri arasındaki dönem için (tasfiye işlemleri süren) Emlak Bankası'nın 6 aylık vadeli mevduat faizi ile nemalandırılmıştı. Nemalandırmada, 29 Aralık 1999'dan sonraki dönem için ise ilgili kuruluşların hak sahiplerinin listelerini tasfiye halindeki Emlak Bankası'nın KEY Birimi'ne bildirme süresi sonu olan 29 Şubat'taki Emlak GMYO'nun net aktif değeri dikkate alınacak.