kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

O rüya 400 yıl sonra gerçek oluyor

DIŞ HABERLER
ABD'deki siyahların lideri Martin Luther King, "Bir rüyam var" diyordu. Demokratların siyah başkan adayı Obama o rüyayı gerçekleştirmek için Beyaz Saray'a doğru yürüyor..
İLİŞKİLİ HABERLER
O rüya 400 yıl sonra gerçek oluyor
ABD topraklarına 400 yıl önce köle olarak getirildiler. Haklarına kavuşmak, kölelikten kurtulmak, oy verebilmek, eşit eğitim alabilmek, hatta otobüste oturabilmek için yürüdüler, ayaklandılar, binlerce kurban verdiler. İçlerinden Martin Luther King, Malcolm X dahil onlarca insan hakları öncüsü çıkardılar. Martin Luther King, yüzyıllarca ezilen siyahların lideri olarak ortaya çıktığında 1960'lı yıllardı. "Bir rüyam var" diyerek toplumu bölen ayrımcılığa karşı çıkıyordu. King'i öldürdüler ancak rüyası gerçek olmak üzere. Şimdi ise ABD'nin 38.4 milyonunu oluşturan siyahiler adına bir isim daha tarihe geçmek üzere: Barack Obama...

DELEGE SAYISINDA ÖNDE
Demokratik Parti'nin adaylarından 46 yaşındaki Obama, dün önemli bir virajı geçti. Hillary Clinton'a Kuzey Carolina eyaletinde 14 puan fark atarak yüzde 56'ya yükselen Obama, gazeteler ve siyasi internet siteleri tarafından çoktan aday olarak kabul edildi bile. Son seçimler sonucunda Obama delege sayısını bin 840'a çıkarırken Clinton bin 684'te kaldı. Obama'nın siyasi danışmanı David Axelrod kalan 6 seçimden çok genel seçimlere yoğunlaşacaklarını açıkladı. Yapılan yorumlara göre Clinton'un kasımdaki seçimler için Demokratik Parti adaylığını alması için kalan eyaletlerin her birinde en az yüzde 70 oy alması gerekiyor.

"BEŞTE ÜÇ ORANINDA İNSAN"
New York Times, "Bu ancak Obama'ya çok büyük bir zarar verecek gelişme olursa gerçekleşebilecek bir hesap" yorumunu yaptı. MSNBC kanalının yorumcusu ise, "Artık Demokratların adayının kim olduğunu biliyoruz. Bazen adayın kendisi, bunu en son anlayandır. Clinton'un artık para toplaması çok zorlaşacak" dedi. Fransız Le Monde gazetesi ise Clinton'un başkan yardımcılığını kabul ettiğini öne sürdü. ABD'li ünlü oyuncu Tom Hanks de Obama'yı desteklediğini açıkladı. Hanks, "Obama'nın başkan olmasını istiyorum; bir zamanlar onun derisinin rengindeki kişilere 'beşte üç oranında bir insan' diyen bir ülkenin başkanı olmasını istiyorum" dedi. ABD'li oyuncu, bu ifadelerle 1787'de imzalanan ve kölelerin ancak beşte üçünün Temsilciler Meclisi'nde temsil edilebileceğini kabul eden anlaşmaya atıfta bulundu.
Haberin fotoğrafları