kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Mayıs 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Okul ve spor alanı kamuya değil, Trump'a 'yâr' oldu

Doğan, Taşyapı ve Yeşil'in inşa ettiği Trump Towers'ın temeli kamu kurumlarının olumsuz görüşlerine rağmen atıldı. 2005'teki tarihi plan değişikliği sayesinde okul ve spor tesisi alanına bugün 35 katlı ikiz kuleler dikiliyor..
Doğan Grubu, Taşyapı İnşaat ve Trump Organization ile Yeşil İnşaat'ın ortak Projesi Trump Towers'ta 23.370 metrekarelik araziye 35'er katlı ikiz kule inşaatının yapımı büyük bir hızla sürüyor. Ancak Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'un özel olarak Türkiye gelip görkemli bir partiyle tanıtımını yaptığı projenin temellerinin kamu kurumlarından gelen tüm olumsuz görüşlere rağmen atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 15 Nisan 2005'te yapılan oturumunda oy birliği ile geçen proje "çok özel" kişilere uygulanan, parsel bazında münferit plan tadilatıyla onaylanmıştı. Bu onay da Doğan Grubu ile Taşyapı'nın ikiz kulede ortak olmaları ile çıkmıştı.

TRAFİK HESAPLANMADI
Planlarda orta öğretim ve spor tesis alanı olarak belirlenen arazinin yapılaşma izni 0.50'den 3 emsale çıkarılırken, yükseklik ise serbest bırakıldı. Bugün Trump Towers olarak adlandırılan ikiz kule projesi, İstanbul Şehir Plancılar Odası'nın girişimine rağmen o dönem "dava başvuru süresi gecikti" gerekçesi ile kabul edilmemişti. Belediye İmar Müdürlüğü'nün kararının değerlendirme ve sonuç bölümünde şu bilgiler yer almıştı: "Ulaşım Daire Başkanlığı ve Planlama Müdürlüğü'nün 13 Nisan 2005 günlü talebi yapı, nüfus ve trafik yoğunluğunu arttırıcı, spor alanı ve ortaöğretim tesis alanı donatısını azaltıcı, plan bütünlüğünü bozucu, emsal teşkil edici nitelikte olup, ayrıca talep hakkında Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, İSKİ'nin görüşü bulunmamaktadır." Oda'nın Plan İnceleme Komisyonu incelediği raporlarda ise şöyle denilmişti: "3194 sayılı imar kanunu ve yönetmeliklerine göre, plan değişikliği ile, spor alanı ve okul alanları kaldırılamaz, ancak ilgili kurumlardan görüş alınarak büyüklüğü değiştirilmemek kaydıyla hizmet edeceği çevrede yeri değiştirilebilir. İmar mevzuatının söz konusu açık hükümlerine rağmen, 15 Nisan 2005 tarihli tasdik tarihli 1/5 bin ölçekli Şişli Mecidiyeköy Mahallesi 298 pafta, 2524 ada, 1 ve 2 parsellere ilişkin plan tadilatı ile, parsellerdeki orta öğretim ve spor tesisi alanları, planlarda kaldırılmıştır. Yapılan bu tadilat sırasında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından görüş alınıp alınmadığı hususu belirsizdir. Plan değişikliğinde kamu yararı bulunmadığı açıktır."
Haberin fotoğrafları