kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Mayıs 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Sağlığımı korumak için hangi yaşta hangi testi yaptırayım?

Dr. Ece Hattat
45 yaşındayım. Sağlığıma önem veriyorum ve sağlık durumumu takip ediyorum. Kaç yaşımda hangi testleri yaptırmalıyım? Demet E./İstanbul

Son dönemde katıldığım Dünya Sağlık Örgütü Medikal Yaşlanma Eğitimi bünyesinde, tam da sizin merak ettiğiniz bu konu işlendi. Gerçekten de; kolesterol, tansiyon ve şeker kontrollerini ne zaman yaptırması gerektiğini merak eden çok insan var.

NOT EDİN...
International Longevity Centre'ın verilerine göre; en az 1-2 yılda bir genel muayene ile birlikte tansiyonunuzu ölçtürmeniz ve 5 yılda bir de kolesterol seviyelerinizi kontrol ettirmeniz gerekiyor. 45 yaşını geçtiyseniz; her 3 yılda bir kan şekerinizi de ölçtürmelisiniz. 50 yaş üzerinde özellikle erkekler her yıl rektal muayene ile gaytada gizli kan araması, her 5 yılda bir de sigmoidoskopi ya da kolonoskopi yaptırmalılar. Kadınlar 40 yaşından sonra her yıl meme muayenesi ile mamografi yaptırmalı. Yine kadınlar; eğer yaptırdıkları yıllık jinekolojik muayenelerinde 3 yıl üst üste bir hastalığa rastlanmamışsa, bu muayenelerini 2-3 yılda bir yaptırabilir. Bunlara; 2 yılda bir yaptıracağınız işitme ve görme kontrollerini, deri ve lenf bezi muayenelerini, akciğer ve kalp testlerini de ekleyebiliriz. Bu testler; herhangi bir rahatsızlık yaşamayan, sağlıklı bireylerde de; koruma amaçlı olarak yapılır.

GENETİK YAPI ÖNEMLİ
Eğer tansiyon, yüksek şeker sorunu, mide rahatsızlığı, kalp çarpıntıları ya da nefes tıkanmalarından yakınmıyorsanız; tüm bu testleri, bahsettiğimiz aralıklarla uygulayabilirsiniz. Ama eğer ailenizde yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalpdamar sorunları, inme gibi sorunlar yaşayan yakınlarınız varsa; hiç vakit kaybetmeyin!