kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Fok, penguene cinsel saldırıda bulundu

Yeni Haber
Antartika'da bir fok balığı bir penguene cinsel saldırıda bulundu ve yaklaşık 45 dakika süren olay kamerayla görüntülendi.

Olaya şahit olan Güney Afrika'nın Pretoria Üniversitesinden bilim adamları, bugüne kadar görülmemiş bir çiftleşme hareketinin söz konusu olduğunu ifade etti.

Ethology dergisinde yayımlanan bu garip olay, hem kürkleri için avlanan fok balıklarının, hem de kral penguenlerinin yaşadığı Antartika'nın Marion adasında meydana geldi.

Görüntülerde 100 kilogram ağırlığındaki fokun 15 kilogram ağırlığındaki pengueni yakaladığı, zavallı penguenin yüzgeçleriyle kendini kurtarmaya çalışsa da başarılı olamadığı izleniyor. 45 dakika süren çiftleşme çabası boşa çıkan fok balığı en sonunda saldırdığı penguenden vazgeçip suya geri dönüyor.

Bilim adamlarının ilk bakışta fok balığının pengueni öldürdüğünü sandığı bu olayda, fok balığının penguen ile neden çiftleşmek istediğine henüz açıklık getirilemiyor. Ancak olayı gözlemleyen bilim adamları, fok balığını bu davranışa, eşleşemediği için sinirlenmesinin ya da çiftleşme tecrübesi olmamasının itmiş olabileceğini tahmin ediyor. Cinsel zorlamanın son derece yaygın olduğu hayvanlar aleminde, birçok erkek hayvan kendi türündeki dişileri çiftleşmeye zorluyor.

Öte yandan, fok balığı, deniz aslanı ve ayı balığı gibi yakın akraba gruplarında çiftleşme olabiliyor. Ancak bu vaka, bir memelinin, kuş, balık ve sürüngen gibi bir türün üyesiyle çiftleşmeye çalıştığının ilk kayıtlı örneği olduğu düşünülüyor.