kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Astro-inek aranıyor!

Yeni Haber
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), yakında uzaya göndermek üzere seçeceği astronotların akıllı, cesaretli, atletik ve dayanıklı olmalarından ziyade, ekip ruhuna sahip bilim insanı ve mühendislerden oluşmalarına dikkat edecek.

The Times gazetesinin haberine göre, "astronot değil astro-inek" aradığı yorumlarının yapılmasına neden olan ESA, kuruluşun ilk uzay uçuşlarında yer alacak 4 uzay insanının, maceracılardan çok ekip içinde çalışabileceklerden meydana gelmesine önem veriyor. 6 Avrupa ülkesinden 43 ila 56 yaşlarındaki 8 astronottan oluşan şu anki ekibini yenilemek isteyen ESA, 4'ü yedek 8 astronot yetiştirmek için üyesi olan 17 Avrupa ülkesinden 27 ila 37 yaşlarında aranan koşullara uygun adaylara başvuruda bulunmaları çağrısı yapıyor.

50 bin başvuru arasından seçileceklerin ilk başta bir yıllık fiziki ve psikolojik testlere sokulmasını öngören ESA, daha sonra bunların arasından seçilecek olanların da 18 ay sürecek temel eğitimlerinin ardından, 2 yıllık ileri eğitimle yetiştirilmesini planlıyor. Almanya'nın Köln kentindeki ESA Astronot Merkezi'nin Direktörü eski astronot Michel Tognini, yakın gelecekte Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), Ay ve ötesine yapılacak seyahatler için şu anki astronot kadrosunu desteklemek amacıyla yeni yetenekleri bulmanın zamanı geldiğini belirterek, takım ruhu içinde, kriz anında birlikte çalışabilecek yüksek nitelikte kadın ve erkekler aradıklarını söyledi.

ESA, başvurularda özellikle, iyi hafıza, akıl yürütme yeteneği, konsantrasyon, el becerisi, yüksek motivasyon, esneklik, takım ruhu, empati ve duygusal istikrar gibi özelliklere dikkat edecek.Avrupa Uzay Ajansı, bunun yanında, tıbbi açıdan sağlıklı, fizik, kimya, tıp ve mühendislik konularından bilgili adaylara öncelik tanırken,
pilotluk deneyiminin fazladan avantaj sağlayacağı belirtiliyor.