kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

'Bankalar tüketime değil tasarrufa da özendirmeli'

FURKAN ALP VAN
Tüketicileri, harcamaları konusunda uyaran TBB Genel Sekreteri Keskin, bankaların tüketim kadar tasarrufa da özendirmesi gerektiğini söyledi..
İLİŞKİLİ HABERLER
'Bankalar tüketime değil tasarrufa da özendirmeli'
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Sekreteri Ekrem Keskin, kredi, fiyat riskinin arttığı bir ortamda bankacılık sektörünün müşterilerini ağırlıklı olarak tüketime değil yatırıma yönlendirmesi gerektiğini belirtti. Keskin, kamu, özel sektör ve bireylere tasarruf uyarısı yaptı. İç ve dış piyasaların daraldığı dönemlerde tasarrufların özendirilmesi gerektiğinin altını çizen Keskin, Türkiye'nin tasarruf açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın yüzde 5.5'ine yükseldiğini belirtti. Ekrem Keskin, "Riskler arttı, faaliyet ortamı kötüleşti. Global bozulma şiddetlendi. Türkiye yatırımların durmasını istemiyorsa kamu ve özel sektörde tasarrufun artırılması gerekli" dedi. Risklerin arttığı dönemlerde tüketime yönelik davranışların da yavaşladığını söyleyen Keskin, Türkiye'nin cari açığına dikkat çekerek, "Haziran 2007 tarihinde 55 milyar dolar yabancı sermaye geldi, 32 milyar dolar da cari açık vardı. Şubat 2008'de ise yabancı sermaye miktarı 45 milyar dolara geriledi, cari açık ise 39 milyar dolara yükseldi. Dışarısı düzelmeden cari açığı düzeltemeyiz. İç tasarrufları artırmak zorundayız. Özel ve kamuda tasarruf açığı var. Yılda 45-50 milyar dolar taze para gerekiyor. Piyasalarda kırılganlık yaratmak istemiyorsak sermaye bulmamız gerekiyor" diye konuştu. Böyle ortamlarda bankacılık sektörünün müşterilerini ağırlıklı olarak tüketime yönlendirmelerinin de yanlış olduğunu kaydeden Keskin, kredi riskinin arttığını bildirdi. Bankaların reklamlarında tasarrufu özendirmede bir eksiklik olduğunu ifade eden Keskin, halbuki bankaların daha uzun dönemde tasarruf sağlayan yaklaşımlar üretmesinin önemine işaret etti. 2006 yılının ikinci yarısından itibaren global piyasalarda yaşanan gelişmelerin riskleri artırdığını, seçim nedeniyle beklentilerin değiştiğini ve global finans krizi ile de bozulmanın şiddetlendiğini belirten Keskin, AKP'ye yönelik kapatma davasının ise belirsizlikleri artırdığını ve tüketimi frenlediğini söyledi.

TÜKETİCİLERE UYARI
Keskin, sözlerine şöyle devam etti: "Daha fazla tasarruf yapın demek, harcama yapmayın demek değil. Harcamalarınızda tutumlu olun. Önceliklerinizi iyi belirleyin." Tüketicilerin harcamalarında kredi kartı kullanımını azaltarak tüketici kredilerine yöneldiğini ifade eden Keskin, ihtiyaç kredilerinde geri dönmeyen kredi oranının yüzde 100 oranında arttığını ancak bu artışın normal olduğunu söyledi. Keskin, tüketicilere de şu uyarılarda bulundu: "Tüketici ihtiyaç kredisi aldığında düzenli bir gelire sahip olmalı. Ayrıca bu gelirin yanında bir de serveti olursa tüketici açısından rahatlatıcı bir unsurdur. Bu dönemlerde tüketicilerin ekonominin yavaşladığı dönemlerde ayağını yorganına göre uzatması lazım. Faiz ve kur riskine duyarlı olması gerekir. Döviz cinsinden gelir olmayanların dövizle borçlanması doğru değil. Ertelenmiş ihtiyaçlarını öncelik sırasına göre belirlemeli."