kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

4 ayda 106 bin yeni çocuk işçimiz oldu!

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Yeni sosyal güvenlik yasasının 1 gün bile sigortalı olan için işlemeyeceğini duyan aileler, sigortalı işçi sayısını adeta patlattı. 4 ayda 18 yaşından küçük 106 bin kişi sigortalandı..
YENİ sosyal güvenlik yasasının emekli olma şartlarını güçleştiren, aylık bağlama oranını düşüren, prim ödeme gün sayısını arttıran hükümlerinin, 1 gün bile sigortalı olanlar için işlemeyeceğini duyan aileler, sigortalı işçi sayısını adeta patlattı. Yılın ilk 4 ayında 18 yaşından küçük 106 bin 75 kişi sigortalandı.

GENÇ EMEKLİLİK RİSKİ
Ocak-Mart 2007'de, 18 yaşından küçük 32 bin kişinin sigortalı olduğunu, bu yılın aynı döneminde sigortalı sayısının 52 bine yükseldiğini kaydeden yetkililer, "Nisanda küçük yaşta sigortalanma başvurularında belirgin artış oldu. 18 yaş altında 54 bin kişi sigortalandı. Böylece 4 ayda 106 bin 75 küçük yaştaki kişi sigorta kayıtlarına girdi. Bunların içinde şimdiye kadar kayıtdışı çalıştırılan işçiler kadar henüz okula bile gitmeyen çocukların da olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde örnekleme yoluyla araştıracağız" dediler. Bu arada SGK yetkilileri, erken yaşta sigortanın hiç ihtimal verilmeyen riskleri bulunduğuna işaret ediyor. Bazı şirketlerin, emeklilik hakkı kazanan personelin iş sözleşmesini feshettiğini hatırlatan yetkililer, "Bugün 44- 48 yaş aralağında olmasına rağmen emeklilik hakkına sahip olduğu için işten çıkarılan personel var. Bu durumdakilerin çoğu, küçük yaşta sigortalanmış. Şimdi, 'Ben, o tarihte çalışmadım. Ailem sigortalı göstermiş. Sigorta kaydım yanlış' diye iptal davası açıyor" dediler. Yetkililer, TV'lerde "sosyal güvenlik uzmanı" olarak sunulan isimlerin, kurum kadrosundaymış gibi algılandığını, bu nedenle gerçek unvanlarını kullanmalarını istedi.