kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Binali Yıldırım

'Kimse kamunun malını değerinin altında satamaz'

Olcay AYDİLEK ANKARA
Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Türk Telekom'un halka arzı AK Parti kapatma davası sonrasında küresel ve yerli yatırımcıların Türk ekonomisine bakışını gösterecek önemli bir operasyon" dedi..
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom hisselerinin halka arzının, AKP hakkındaki kapatma davası sonrasında küresel ve yerli yatırımcıların Türk ekonomisine bakışını görecekleri en önemli operasyon olduğunu vurguladı. Bakan Yıldırım, SABAH'a, Türk Telekom'un halka arzıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yıldırım, ön talep alma süresi dolan Telekom'un halka arzına ilginin nasıl olduğu sorusunu, "Yurt dışında road-showlar sürüyor. Ben, talep olacağını düşünüyorum" diye yanıtladı. SABAH'ın Türk Telekom yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Telekom'a gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından önemli sayılabilecek bir ilgi var.

YABANCILARIN BAKIŞI GÖRÜLECEK
Yıldırım, Türk Telekom'un yüzde 15 hissesinin halka arzının, AK Parti hakkındaki kapatma davası sonrasında küresel ve yerli yatırımcıların Türk ekonomisine bakışını görecekleri en önemli satış olduğunu belirterek halka arzın bu yönüyle de büyük önem taşıdığını söyledi. Telekom hisseleri için belirlenen değer aralığının düşük olduğu yönündeki eleştirileri de Yıldırım, "Şirket için değerlendirme yapıldı. Ona göre fiyat aralığı belirlendi. Kimse kamu malını değerinin altında satamaz. Vatandaşın alamayacağı bir değer aralığı belirlense ve rağbet görmese o zaman daha kötü olur" sözleriyle yanıtladı. Türk Telekom'un yüzde 15 hissesi için halka arz fiyat aralığı 3.90-4.70 YTL olarak belirlendi. Türk Telekom halka arzından yüzde 2.25 oranındaki ek satış dahil 2 milyar dolar bekleniyor. Bu arada Türk Telekom'da önceki gün olağanüstü genel kurul yapıldı. Yetkililer, olağanüstü genel kurulda şirket ana statüsünde bazı değişiklikler yapıldığını belirterek, "Halka arza yönelik değişiklikler yapıldı" dedi.