kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Nisan 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"A ülkesi yatırım yapsa sorun yok, B'de sorun var! Bu sermaye ırkçılığı"

Başbakan Erdoğan, muhalefetin sermaye ırkçılığı yaptığını belirtirken "A ülkesi yatırım yaparsa sorun yok, B ülkesi yaparsa o yeşil, o kırmızı... Buna sanırım renk alerjisi deniyor" dedi..
Başbakan Tayyip Erdoğan, Katar gezisini eleştiren muhalefete yüklendi. Muhalefeti sermaye ırkçılığıyla suçlayan Başbakan Erdoğan, "Nedir bu hazımsızlık, neden bu alerji? Bunun altında ne var?"diye sordu ve "A ülkesi Türkiye'de yatırım yaparsa sorun yok. B ülkesi yatırım yaparsa, 'O yeşil, o kırmızı, o siyah, o mavi' Buna herhalde renk alerjisi deniliyor. Artık siyasilerin de medyanın da yüzleşmesi gerekiyor'' dedi.

RAHATSIZ OLACAK NE VAR?

Başbakan Erdoğan, AK Parti grup konuşmasında Katar seyahatlerini eleştiren muhalefeti yanıtlarken 2002 yılında 26 milyon dolar olan Katar ile dış ticaretin 480 milyon dolara çıktığına işaret ederek, "Eğer sadece Ankara'ya mahkum bir zihniyet, anlayışta olsanız 26 milyon dolardan Türkiye lehine 480 milyon dolara çıkaramazsınız. Bugün Katar'da 7 bin Türk, ekmek mücadelesi veriyor" dedi. Erdoğan, konuşmasında şu mesajları verdi:

* GİTMEYİNCE OLMUYOR: Son beş yılda ülkelerle ticarette büyük sıçrama yaşandı. Allah aşkına, bundan kim, niye rahatsızlık duyar? Ben buna anlam vermekte zorlanıyorum. 'Suriye'ye gitme, Araplar tarihte şunu yaptı', 'İsveç'e gitme, gözünün üzerinde kaşı var', 'Katar'a, Yunanistan'a, Bulgaristan'a, Avustralya'ya gitme...' Gitmeyince olmuyor, bunu artık anlamak lazım. Gitmeyince, ihracatımız 36 milyar dolarda kalıyor, 114 milyar dolara çıkmıyor, bunu artık görmek lazım.

KÖRFEZ SERMAYESİ ÖNEMLİ

* ALERJİ:
Aynı alerji Türkiye'ye gelen uluslar arası yatırımlar karşısında da nüksettiğini görüyoruz. Bazı ülkeler baş tacı, bazı ülkeler sakıncalı. Küreselleşen dünyada böyle bir ayrım yapılabilir mi? Körfez ülkeleri iş adamları dünyanın her tarafında yatırım yapıyorlar. Ama bu yatırımlar Türkiye'ye yönelince, bakıyorsunuz farklı farklı tavırlar gösteriliyor. Nedir bu hazımsızlık, neden bu alerji? Bunun altında ne var?

* IRKÇILIK YAPIYORLAR: Biraz dürüst, tutarlı olmak lazım. Millet kimin nerede durduğunu, kimin ne demek istediğini çok iyi biliyor. Bu açıkça ayrımcılıktır. Sermaye ırkçılığıdır. Türkiye'ye zarar veren, ekonomisini, dış ticaretini, büyümesini, istihdamını hedef alan son derece tehlikeli bir yaklaşımdır. Yatırımın, sermayenin, ticaretin rengi, ırkı, milleti olmaz. .ANKARA