kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

'7 tepe 7 tünel' projesi binaları çatlatıyor

Mustafa KAYA - Hasan ERŞAN
Dolmabahçe-Dolapdere-Piyalepaşa-Kağıthane tünel inşaatı devam ederken Okmeydanı'ndan sonra, Kurtuluş'taki evlerde de çatlaklar oluşmaya başladı..
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce "7 tepe 7 tünel" projesi tüm hızıyla sürerken, çalışmalar sırasında binalarda derin çatlaklar meydana geliyor. Okmeydanı'nda çatlaklar oluşan 4 binanın boşaltılıp mühürlenmesinin ardından Kurtuluş'ta da Bilezik sokaktaki üç binada çatlaklar meydana geldi.

DAVA AÇIYORLAR
Belediyenin herhangi bir tespit çalışması yapmaması evleri hasar gören vatandaşları isyan ettirdi. Vatandaşlar zararlarının karşılanması için Büyükşehir Belediyesi ile tünel çalışmalarını yürüten taşeron şirkete dava açıyor. Tünel çalışmasından hasar gören binada evi bulunanlardan biri de milli olimpiyatçı atlet Bahattin Boğaz... Boğaz, "Büyükşehir ve tünel çalışmasını yapan şirkete durumu bildirmemize rağmen, 'Sıva yapar kapatırız bir şey olmaz' şeklinde cevap aldık" dedi. Belediye yetkililerinin gelip çalışma yapmamasına sinirlenerek dışarıdan tanıdığı bir deprem uzmanını getirdiğini belirten Boğaz, uzmanın çatlakları görür görmez, "Bu binada bir saat dahi oturamazsınız binanın kolonları dikine değil yanlamasına çatlamış ve tahrip olmuş her an çökebilir" dediğini sözlerine ekledi. Tünel çalışmasından dolayı 7 katlı apartmanda üç dairesi hasar gören ve can güvenliği olmadığı için kiraya çıkan Boğaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve tünel çalışması yapan şirketi mahkemeye verdiğini belirtti.

80 YILLIK BİNA HASARLI
Evlerinde tünel çalışmalarından dolayı çatlaklar meydana gelen ve hiçbir yetkilinin gelip inceleme yapmadığını belirten diğer bir binanın sahibi Vartan Boyacıyan ise, 80 yıllık binada 45 yıldır oturduğunu ciddi şekilde hasar meydana geldiği için binayı terk etmek zorunda kaldığını söyledi.
Haberin fotoğrafları