kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yabancıların gözdesi "Alanya"

Yeni Haber
Türkiye'de yabancılara satılan konutların yüzde 30'unun Alanya'da olduğu bildirildi.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odasının yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de yabancılara toplam 41 bin 182 konut satıldı. Yabancıya satılan bu konutların 12 bin 331'i Alanya'da bulunuyor. Bu, Türkiye'de yabancılara satılan konut sayısının yüzde 29,9'una tekabül ediyor.

Türkiye'de mülk edinen yabancı sayısı açısından da Alanya yüzde 24,4'le ilk sırada bulunuyor. Türkiye'de mülk sahibi olan yabancı sayısının 73 bin 103 olduğu bildirilirken, Alanya'da mülk sahibi olan yabancı sayısı ise 17 bin 871 olarak açıklandı. Bu da, Türkiye'de mülk edinen yabancı sayısının yüzde 24,45'ini oluşturuyor.

Alanya, Antalya bazında da yabancıların ençok ilgi gösterdiği ilçe durumunda. Antalya'da yabancılara satılan 17 bin 850 dairenin, 12 bin 331'i Alanya'da yer alıyor. Bu da Antalya'da yabancıya satılan daire sayısının yüzde 69,1'i ediyor. Antalya'da yabancıya satılan toplam mülk sayısı ise 19 bin 480 iken bu mülklerin Alanya'daki sayısı 17 bin 871. Bu da Antalya'da mülk edinen yabancıların yüzde 91,7'sinin Alanya'yı tercih ettiğini gösteriyor.

Buna karşılık Türkiye'de yabancıların edindiği arsa sayısı 20 bin 903, arsa miktarı 32 milyon 967 bin 169 metrekare iken Alanya'da yabancıya satılan arsa sayısı 501, arsa miktarı ise 335 bin 960 metrekare olarak tespit edildi. Türkiye'de satılan arsa sayısının Alanya'daki oransal değeri yüzde 2,4, arsa sahibi olan kişi sayısının oransal değeri de yüzde 1'de kaldı.

ALTSO BAŞKANI TAÇ


Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Taç, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden alınan bu veriler ışığında, yabancıların konut sahibi olmak için Türkiye'de en yoğun tercih ettiği yerin Alanya olduğunu, arazi alımı konusunda ise Alanya'nın pek tercih edilmediğini ortaya koyduğunu söyledi. Bu durumun, bazı kesimler tarafından yabancıya mülk satışı konusunda duyduğu endişelerin Alanya ve Antalya açısından yersiz olduğunu da dile getiren Taç, ''Yabancıların konut alımında ilçemizi ve bölgemizi tercih etmesi sevindirici bir olay. Yapılacak yeni yasal düzenlemeyle önümüz daha da açılacaktır'' dedi.

Yabancıya mülk satışıyla ilgili olarak yapılacak yeni düzenlemeye göre, imara açılan bölgelerin yüzde 10'unun yabancıya satılabileceğini hatırlatan Taç, bu düzenlemenin, emlak sektörünü olumlu etkileyeceğini söyledi.

Alanya'da halen 11 bin 599 hektar imara açılmış alan bulunduğunu belirten Taç, yabancılara satılan toplam alanın 146 hektar olduğunu, bunun da imarlı alanın yüzde 1,3'ü anlamınına geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bu anlamda mevcut imarlı alanın yüzde 8,7'i yabancılara satılabilir. İlçemizde Şubat 2008 verilerine göre, 17 bin 871 yabancı uyruklu, toplam 146,13 hektar alana tekabül eden, 12 bin 832 taşınmaz satın almıştır. Satın alınan bu taşınmazlar, ilçe yüzölçümünün binde 0,8'i iken, mevcut imarlı alanlara oranı ise binde 12,6'dır. Bu açıdan tasarının bu şekliyle geçmesi halinde de ilçemiz için uzun vadede bir sorun oluşturmayacağı görülüyor.''