kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Ünal Aysal

Iğdır'ın meyvesini Aysal toplayacak

ŞAH TANYERİ
Galatasaray'ın bir dönem finansörü olan Ünal Aysal'ın şirketi Unit, Iğdır'da 120 milyon $ yatırımla kuracağı tesislerin ilki meyve suyu konsantresi fabrikasını haziranda açacak..
Okurlarımızı bu hafta serhat illerimizden Iğdır ve Ardahan'a götürüyoruz. Ardahan'a göre ekonomisi daha gelişmiş Iğdır'ın en büyük yatırımı Ünal Aysal'ın imzasını taşıyor. Belçika'daki yatırımlarıyla dikkat çeken, Türkiye'de enerji ve turizm yatırımları ile büyüyen Aysal'ı okurlarımız, Galatasaray Kulübü'ne bir dönem sağladığı finans desteği ile hatırlayacaktır. Aysal'ın Iğdır'daki yatırımlarını gerçekleştiren Unit Bioteknoloji Tarım ve Hayvancılık A.Ş. 26 Nisan 2007 tarihinde kuruldu. Unit Bioteknoloji'nin Bölge Koordinatörü Niyazi Kızıldağ'ın verdiği bilgiye göre, şirket geçen yıl 68 sözleşmeli çiftçi aracılığıyla Iğdır'da 2 bin dönüm kanola bitkisi ekimi gerçekleştirdi. Bu yıl haziran ayı sonunda, içerdiği yüksek yağ oranı nedeniyle biodizel üretiminde tercih edilen bir bitki olan kanola tohumundan 800 ton elde edilmesini beklediklerini belirten Kızıldağ, şu bilgiyi verdi: "800 ton kanola tohumunu kullanıcılara satacağız. Henüz biodizel tesisi kurmadık. Randıman alırsak, kanola ekimini 20 bin dönüme çıkaracağız. O zaman biodizel tesisi kurulması gündeme gelecek. Kanola yağı, asiti az, zeytinyağına rakip bir ürün. Randımanlı ürün elde edersek, ardından kanola yağı çıkarılması, üçüncü aşamada ise kozmetik ürünler ve yem fabrikası düşünüyoruz. Ayçiçek, soya ve mısırözü yağları da gündemde."

SALÇA FABRİKASI
Meyve konsantresi fabrikası yatırımının devam ettiğini kaydeden Kızıldağ, kayısıdan püre yapacak ve elmayı işleyecek fabrikanın açılışını Haziran ayında yapacaklarını bildirdi. Niyazi Kızıldağ, "İtalyanlar makineleri kuruyor. 2.5 milyon Euro'luk bir makine yatırımı olacak. Hedefimiz ihracat. Aseptik torbalarla ambalajlayıp varillerle yurtdışına göndereceğiz. Atmosfer kontrollü 2 bin 500 tonluk soğuk hava deposu bu yıl bitecek. Iğdır Ovası'nda salça tesisi de düşünülüyor" dedi.

"Iğdır'a para kazanmaya gelmedik"
UNIT Bioteknoloji Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Aysal, 3 bin çiftçiye iş imkanı sağlamayı hedeflediklerini belirterek, "Iğdır'ın kalkınması için elimizden gelen gayreti göstermek istiyoruz. Biz buraya para kazanmaya gelmedik. Burada onore bir iş yapmayı istiyoruz" diye konuştu.