kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Nisan 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"Başbakan'ın etkisi oldu mu?"

Yeni Haber
Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mayıs ayında yürürlüğe girecek sigara yasağı öncesinde Meclis'te AKP milletvekillerine sigara anketi yapıyor.

Türkiye genelinde çeşitli alanlarda yürütülen sigara araştırması kapsamında, milletvekillerinin de görüşleri alınıyor. Anket soruları arasında ise milletvekillerine "sigarayı bıraktıysanız Sayın Başbakan'ın etkisi oldu mu?" sorusu da soruluyor.

Yeni yılın ilk günlerinde yasalaştırılan ve 19 Mayıs'ta yürürlüğe girecek olan sigara yasakları öncesinde, Meclis'te de AKP milletvekilleri arasında ilginç bir anket çalışması yapılıyor. Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim dalı tarafından yürütülen ankette ise milletvekillerine "19 Mayıs'ta resmen yürürlüğe girecek olan sigara yasağını genişleten yasa hakkında" bilgilerinin olup olmadığı, Yasanın çıkmasına katkısı olup olmadığı, Yasa yürürlüğe girdikten sonra sigarayı bırakmayı düşünüp düşünmediği" soruları yöneltiliyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından uygulanan ankette, AKP'li milletvekillerine "Sigara içip içmedikleri, sigara içmeye ne zaman başladıkları, ne sıklıkta sigara kullandıkları, sigara kullanmayı artırdıkları durumlar, sigara yasağının kapsamını genişleten yasa yürürlüğe girdikten sonra sigarayı bırakmayı düşünüp düşünmediği" de soruluyor. Ankette "Sigara içmek istediğiniz mekanda size yasak hatırlatılırsa tepkiniz ne olur?", "Sigara kullanan milletvekillerine TBMM'de özel bir alan oluşturmalı mı?", "Konukların Meclisteki odanızda sigara kullanmasına izin verecek misiniz?" sorularının da yanıtı aranıyor.

Ankette ayrıca "Sağlık kuruluşları, otobüs terminali, tren garları, lokanta, kahvehane ve çay salonlarında sigara yasağının doğru olup olmadığı" konusunda milletvekillerinin görüşü sorulurken, sorular arasında "Ailesinde sigara yüzünden hayatını kaybeden olup olmadığı ve çocuğunun sigara içtiğini öğrendiğinde tepkisinin ne olacağı, Türkiye'nin sigara tüketiminde dünyada kaçıncı olduğu, Sigaranın ülkeye verdiği yıllık zarar" da dikkat çekiyor.

SİGARA REKLAMLARI

Anket çalışmasında, sigara reklamları konusunda milletvekillerinin görüşlerine başvuruluyor. "İnsanlar sigara içme alışkanlığından nasıl vazgeçebilir?" sorusu yöneltilirken ankette sigarayla ilgili toplam 31 soru yer alıyor. Sorular arasında sigara içen ve içmeyen olarak iki bölüm bulunuyor.

(ANKA)