kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Nisan 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Krizi öngören 50 CEO 29 milyar $'ı cebe attı

50 hedge fon yöneticisi 2007'de patlak veren mortgage krizi ve resesyon ihtimalini önceden tahmin ederek yaptıkları yatırımlar sayesinde toplam 29 milyar dolarlık rekor gelire sahip oldu..
Başta ABD olmak üzere küresel piyasalar milyar dolarlık kayıplar yaşarken bazı hedge fon yöneticileri kriz döneminde servetlerine servet katmayı başardı. Genellikle yatırım stratejilerini ABD ekonomisinin resesyona gireceği veya mortgage bağlantılı yatırım araçlarının zarar edeceği yönünde belirleyen bu yatırımcılar, Institutional Investor's Alpha dergisinin bu yıl hazırladığı zengin hedge fon CEO'ları sıralamada ilk sıralarda yer aldı. Derginin yaptığı araştırmaya göre, sıralamada yer alan 50 hedge fon yöneticisi geçen yıl toplam 29 milyar dolar gelir elde etti. Fon yöneticilerinin listeye girebilmesi için yıllık en az 360 milyon dolar kazanmaları gerekiyor.

SIRADAN ABD'Lİ 60 BİN $ KAZANIYOR
Bu rakamın sıralamaya girebilmek için 2002 yılında alınan ölçünün yaklaşık 18 katına denk geldiği belirtildi. Sıradan bir ABD'li ailenin yıllık kazancının 60 bin dolar olduğu düşünüldüğünde iki gelir dilimi arasında oluşan uçurum daha net hale geliyor. Derginin bu yıl hazırladığı listenin ilk basamağında 3.7 milyar dolarlık gelirle John Paulson bulunuyor. Paulson & Company adlı hedge fon şirketinin yöneticisi olan Paulson piyasaların aksine, mortgage kağıtlarının zarar edeceği yönünde pozisyon alarak rekor gelir elde etti. Paulson, 2006 sonu itibarıyla yönetiminde bulunan 6 milyar dolarlık varlığı, 2007 sonunda 28 milyar dolara çıkarmayı başardı.

SOROS'A EMEKLİ İKRAMİYESİ
Ünlü yatırımcı George Soros ise sıralamada ikinci basamakta yer aldı. Geçen yıl emekli olmaya hazırlanan ancak kredi krizinin patlak vermesi üzerine emekliliğini erteleyen Soros, sahip olduğu Quantum yatırım şirketi üzerinden 2.9 milyar dolar gelir elde etti. Eski bir Pentagon şifre kırıcısı ve matematikçi olan George Simon ise kendi geliştirdiği karmaşık hesap modellemesi yardımıyla 2.8 milyar dolarlık kazanç sağlamayı başardı. Sıralamada dördüncü olan Harbinger Partners adlı hedge fonun sahibi Philip Falcone da aynı John Paulson gibi yatırım konusunda mortgage karşıtı pozisyon alarak 1.7 milyar dolarlık rekor gelirin sahibi oldu.