kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Nisan 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Sevimli köpeğin sahibi Belgin Kayalar, "Nancy’den asla vazgeçmeyiz" dedi.

Yargıtay evde köpek beslemeyi 'veto etti'

Ali EYCE İZMİR - SABAH
İzmir'de, köpek besleyen aileye apartman sakinleri dava açtı. Mahkeme aileyi haklı buldu. Yargıtay ise "Kat malikleri istemezse, beslenemez" dedi..
İzmir'in Hatay semtindeki Deniz Apartmanı'nın yöneticisi Celal Duran, apartman yönetiminin kararıyla, dairelerinde 'Nancy' adlı Golden Retriever cinsi köpek besleyen Hüseyin ve Belgin Kayalar çiftini mahkemeye verdi. İzmir 11. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada Nancy'nin sahibi Hüseyin Kayalar, oğlunun içine kapanık bir çocuk olduğunu, doktor tavsiyesi üzerine çocuğunun daha sosyal bir kişilik kazanması için evde köpek beslediklerini söyledi. Celal Duran ise altında Hüseyin Kayalar'ın da imzası bulunan apartman kat malikleri kurulunun; apartmanda ve dairelerinde aşılı da olsa kedi ve köpek barındırılmasını yasaklayan kararını mahkemeye sundu. Bilirkişi incelemesi de yaptıran mahkeme, insanların hayvanlarla ilişki kurmaları gibi bir ihtiyaçlarının bulunduğunu, belirterek davayı reddetti.

YÖNETİM PLANI GEÇER
Bunun üzerine apartman yöneticisi kararı temyiz etti. Dosyayı inceleyen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi de kararı bozdu. Daire gerekçesinde, tüm kat maliklerini bağlayıcı sözleşme niteliğinde olan yönetim planında, bağımsız bölüm ve eklentilerinde kedi, köpek gibi hayvanların beslenmesi açıkça yasaklandığı belirtilerek, uyuşmazlık halinde mahkemece yönetim planının uygulanmasının zorunlu olduğu belirtildi.