kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Nisan 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
İsrail askerlerinin gözaltına alıp, mavi elbise giydirip gözlerini bağladığı Filistinliler arasında küçük bir çocuk dikkat çekti

İsrail'in Guantanamo'su

Geçen hafta yakıt deposunun saldırıya uğramasına misilleme yaparak Gazze'ye giren İsrail askerlerinin sorgulamak için askeri üste tuttukları Filistinliler objektiflere böyle yansıdı..
İLİŞKİLİ HABERLER
İsrail'in Guantanamo'su
İsrail, geçen hafta Gazze'ye yakıt sağlayan Nahal Oz deposuna düzenlenen saldırıya misilleme olarak Gazze'ye girdi. Saldırıya karşı Gazze'ye bir süre yakıt verilmeyeceği açıklandı. Tanklar, buldozerler ve helikopterler eşliğinde Gazze Şeridi'ne giren İsrail askerleri ve Hamaslı direnişçiler arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Bir haftalık çatışmalarda 6 İsrail askeri, 4 de Filistinli öldü. Tank ateşinin isabet ettiği bir evdeki 2 Filistinli sivil de yaralandı.

DİKENLİ TELLERLE ÇEVRİLİ
İsrail uçaklarının bir akşam önce düzenlediği saldırıda ise motosiklet üzerindeki bir İslami Cihad komutanı öldürüldü. Saldırıda 3 kişi de yaralandı. İsrail özel timlerinin Gazze şehrinin sınıra yakın mahallelerinden Secaiye'de gece yarısı başlattığı ve sabaha kadar sürdürdüğü operasyonda 3 İsrail askerinin öldüğü açıklandı. Ancak operasyon Reuters ve EPA ajanslarının foto muhabirlerinin objektiflerine işte bu karelerle yansıdı... Fotoğraflardaki yer Gazze sınırındaki Kibbutz Kissufim adlı bir askeri üs. İsrail askerleri, saldırılar sırasında sorgulamak amacıyla onlarca Filistinliyi gözaltına aldı. Tutukluların gözlerini bağlayarak etrafı dikenli tellerle çevrili askeri üsse kapattı. Guantanamo Üssü'nü hatırlatan karelerden birinde küçük bir çocuk gözleri bağlı bir şekilde sorgulanan diğer tutuklularla yürürken göze çarpıyor. Bir diğer karede susuzluktan dudakları çatlamış bir Filistinli bağlı elleriyle su şişesini kafasına dikiyor. Yanındaki diğer Filistinli de ellerini açarak su istiyor...

SAYILARI BELLİ DEĞİL
Ayaklarında plastik terlikler olan Filistinliler ellerinde plastik kelepçelerle bir sıra halinde sorgulanmaya götürülüyor... Sorgulanmayı bekleyenlerse güneşin altında üzerlerindeki naylon giysilerle dikenli çitlerin ardında bekletildi. Henüz kaç kişinin tutuklandığı ise açıklanmadı.
Haberin fotoğrafları