kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Nisan 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
KRİTİK ZİRVELERİ ANLATTI Milli Savnuma Bakanı Vecdi Gönül NATO’nun Bükreş ve Çankaya Köşkü’ndeki savunma zirvelerinin ardından Nur Batur’un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Füze kalkanında biz olmayacağız

Nur BATUR ANKARA
NATO kararlarını değerlendiren Milli Savunma Bakanı Gönül "Bizim konseptimizde, kendi kendimizi savunmamız var" dedi..
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le genişleme sancıları yaşayan ve Afganistan'da tarihinin ikinci büyük sınavını veren NATO'yu ve Türkiye'nin yeni savunma stratejisini konuştuk. Milli Savunma Bakanı, söyleşimizde, Türkiye'nin yeni füze kalkanı sistemine katılmayacağını ilk kez açıkladı. Türkiye'nin temel savunma hedefinin NATO'nun yanı sıra Avrupa savunması içinde yer almak olduğunu belirten Gönül, "AB üyeliği hem hükümet hem de TSK'nın ortak hedefi" dedi. Gönül'le, NATO'nun Bükreş zirvesi ve Çankaya Köşkü'ndeki savunma zirvesinin ardından yaptığımız söyleşi şöyle:

AMERİKAN PROJESİ
* ABD'nin füze kalkanı projesi var. Tehdit sadece İran ve Kuzey Kore mi? Rusya tehdit olabilir mi?
Bugün için Rusya tehdidi söz konusu değil. "Ama, her zaman, her yerden bir tehdit olabilir" diye, kanat ülkeler korunmak ihtiyacındalar. Bu füze kalkanı NATO projesi değil, Amerikan projesi. Bu yüzden NATO'da bir karar alınmadı, bilgi verildi.

* Türkiye de NATO'nun kanat ülkesi değil mi?
Yıllarca Türkiye NATO'nun kanat ülkesi oldu. Ama şimdi, Doğu Avrupa ülkeleri NATO'nun kanat ülkesi haline geldiler. Bu ülkeler kendilerini güvende hissetmiyorlar. İstikrarsız bölgeye çok yakınlar.

RUSLAR İTİRAZ ETTİ
* Peki, Türkiye gelecekte ABD'nin yeni "füze savunma kalkanı" sisteminde yer alabilir mi ?
Şu anda böyle bir şey söz konusu değil.

* Ama, NATO zirvesinde bunun tartışıldığı, "Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan'da konuşlandırılması" yolunda bir kararın da alındığı haberleri çıktı.
Rus heyetinden birisi "İran'a karşıysa neden, Türkiye ve Azerbeycan'a kurmuyorsunuz" diye itiraz etti. Haber bundan kaynaklandı. Bugün için böyle bir şey söz konusu değil. Biz kendi hava sistemimizi kendimiz kuruyoruz. Yeterli uçak ve helikopterimiz var. Alçak, orta ve yüksek savunma projeleri tamamlandı. Alçak savunma ihalesini de gerçekleştirdik.

* Yani, yeni bir füze savunma kalkanına ihtiyacımız yok diyorsunuz.
Tartışma, Çek Cumhuriyeti ve Polonya ile ilgilidir. Türkiye ile ilgili bir tartışma yoktur. Rus yetkilinin sözleri ise ABD'ye yönelik bir tarizden ibarettir. Bizim dışımızdaki bir olay. Bizim savunma konseptimizde kendi kendimizi savunmamız var..