kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Şirketler yara aldı resesyon korkusu Avrupa'yı işgal etti

FURKAN ALP
Avrupalı şirketlerin bilançolarındaki hasarlar CEO'ları korkuttu. ABD'li GE'nin ilk çeyrek kârının erimesinin ardından Hollandalı Phillips'in kârının % 75 azalması Avrupalıları paniğe sürükledi..
İLİŞKİLİ HABERLER
Şirketler yara aldı resesyon korkusu Avrupa'yı işgal etti
ABD'de piyasaların korkulu rüyası Avrupa'nın da derdi oldu. Avrupa Bölgesi yaklaşan resesyon tehlikesi ile çalkalanmaya başladı. ABD'deki reel sektör şirketlerinin zararlarının ilk örnekleri Avrupalı şirketlerde de görülmeye başlandı. İşte endişeyi belgeleyen gelişmeler: n ABD ekonomisinin öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen ve piyasa değeri açısında dünyanın en büyük üçüncü şirketi konumundaki General Electric'in 2008 yılı ilk çeyreğinde kârının yüzde 6 oranında düştüğünü açıklaması ile şirketleri zarar korkusu sardı. n Durgunluğa doğru ilerleyen Avrupa Bölgesi'nde de ilk çeyrekte zarar açıklamaları gelmeye başladı. Hollandalı eletronik devi Phillips'in dün ilk çeyrekte net kârının yüzde 75 gerileyerek, 344 milyon dolara düştü. Şirket hisseleri dün 3.3 değer kaybetti. n Gözler finans şirketlerinin bilançolarına çevrildi. Son çeyrekte 5.7 milyar dolar zarar eden İsviçreli Creditte Suisse'nin ilk çeyrekte de 3 milyar dolarlık daha zarar açıklaması bekleniyor. Diğer korkutan bilançolardan biri de Alman Deutsche Bank'a ait.

AVRUPALI CEO'LAR TEŞHİS KOYDU
İlk çeyrekten ümidini kesen Avrupalı şirketler yılın geri kalanı içinde büyüme rakamlarını revize etmeye başladı. Avrupalı CEO'lar ABD'nin içerisinde bulunduğu tahmin edilen resesyonun Avrupa'yı 6-12 aylık bir süre içerisinde vuracağını düşünüyor. Mercedes CEO'su Dieter Zetsche ve Fiat CEO'su Sergio Marchionne resesyonun er geç Avrupa Bölgesi'ne ulaşacağını belirterek, oluşacak durgunluk sürecinin Çin ve diğer Asyalı ekonomisi hızla büyüyen ülkeler tarafında dengelenmesini ümit ettiklerini söyledi. Siemens CEO'su Peter Löscher ise resesyonun en erken 6 ay en geç 12 ay içerisinde AB'yi etkisi altına alacağını belirterek, "Krizin reel ekonomiye sıçraması ile birlikte faizlerin yükseldiğini, maaşların düştüğünü ve ham madde fiyatlarının daha da yükseldiğini göreceğiz" dedi.