kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Nisan 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Küresel gıda krizi Haiti başbakanını yuttu

Artan gıda fiyatları nedeniyle günlerdir şiddetli protestolar yaşanan Haiti'de dün Senato, başbakanı görevden alarak halkı yatıştırmaya çalıştı..
Haiti'de BM gücüyle çatışan, Başkanlık binasına saldıran, protestolar yapan halkın açlık isyanı başbakanı koltuğundan etti. Günlerdir istifası istenen ve ölümle tehdit edilen Başbakan Jacques Edouard Alexis'in görevine dün Senato'da yapılan oylamayla son verildi. Kızgın halkın "başını istediği" Devlet Başkanı Rene Preval ise kendisine yönelik muhalefeti azaltabilmek için dün pirinç fiyatlarında yüzde 15'lik bir indirime gidildiğini açıkladı. Ülkede açlık nedeniyle yaşanan çatışmaların 6'ncı kurbanı bir BM Barış Gücü askeri oldu... Yiyecek atın alamayan halk ambarlara, depolara ve hükümet binalarına saldırarak yiyecek temin etmeye çalışıyor. Olayların büyümesini ülkede konuşlanan 9 bin kişilik BM Gücü güçlükle bastırıyor.

DÜNYA AÇLIK KRİZİNE TESLİM
Mısır, Tunus ve bazı Batı Afrika ülkelerinde de günlerdir gıda fiyatlarındaki artışa karşı protesto ve gerevler yapılıyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü geçtiğimiz hafta yayımlanan raporunda bu durumun küresel boyutta büyük krizlere gebe olduğunu yazmıştı.