kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Nisan 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Tahtakale’de artık aracılar, "Tam var kraliçe var çikolata alırım" yerine "10 Mayıs’a 100 kilo altın alırım" diye naralar atar oldular.

Tahtakale oldu, 'Vadelialtınkale'

RAHİM AK
Altın fiyatları yükselince satışları düşen Kapalıçarşı esnafı, fiyat oynaklığından yararlanmak için aralarında vadeli altın iddiasına tutuştu. 50 yıllık ayaklı döviz borsası bile vadeli altın borsasına döndü Kuyumcular ayrıca internetten 20 kat kazandıran, bir o kadar riskli olan döviz piyasasından (FX) işlem yaparak kazanmaya çalışıyor ancak kulaktan kulağa birçok kişinin zor durumda olduğu konuşuluyor ..
Altın fiyatlarının bir yıl içinde yüzde 44 yükselerek bin doları aşmasının ardından gerilemeye başlaması aynı zamanda bu yükselişin çok dalgalı olması, altın piyasasının kalbi Kapalıçarşı'yı bu yükselişten para kazanmak için spekülatif amaçlı işlemlere itti. Altın fiyatının yükselmesi ve global ekonomik kriz nedeniyle altın satışları azalan esnaf, altın fiyatının yükseleceği ve düşeceği üzerine tahminler yaparak para kazanmaya çalışıyor. Öyle ki şimdiye kadar 40 yıldır ağırlıklı olarak spot döviz alım satımının yapıldığı Kapalıçarşı'daki Tahtakale ayaklı döviz borsası vadeli (Future) altın işlemlerinin yapıldığı alan haline geldi. Önceleri yüzde 10'u geçmeyen ve spekülatif amaçlı değil ihtiyaç olduğu için kullanılan vadeli altın alım satımı bu kez spekülatif amaçlı hale geldi ve ayaklı borsada döviz işlemlerini bile geçti. Ayaklı döviz borsası artık ayaklı vadeli altın borsası haline geldi. Kapalıçarşı esnafı bu piyasada birbirlerine vadeli altın alıp satarak spekülatif olarak altındaki fiyat oynamalarından para kazanmaya çalışıyor.

GERÇEK SATIŞ YOK KUMAR VAR'
Bu piyasada işlemler sözle döndüğü için tonlarca altın üç-beş ay sonrasına alınıp satılıyor. Ancak tabii ortada fiziki olarak altın yok. Durumu Kapalıçarşı esnafı Mehmet Peker şöyle özetliyor: "Eskiden gerçek satış olurdu. Şimdi herkes kumar oynuyor." Başlangıç fiyatı Londra Borsası'ndaki aynı vade olan altın vade sonundaki fiyattan alınıp satılmış görünüyor. Aradaki fiyat farkını ise yönü yanlış tahmin eden esnaf ödüyor. İşlemlerin İstanbul Altın Borsası'nda işlem yapan aracı kurumlarla da ilişkili olduğu belirtiliyor. Kapalıçarşı ile anılan kuyumcular sadece kendi aralarında değil uluslararası arenada da spekülatif işlemler yapıyorlar. Kapalıçarşı esnafı genellikle Londra ve Dubai'de işlem yapıldığını belirtiyor.
Haberin fotoğrafları