kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Nisan 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"Turkcell ile geliştirdiğimiz e-imza projemiz Avrupa'ya örnek oldu"

Mahmut SANCAK EKONOMİ
E-GÜVEN Genel Müdürü Orhun, e-imzanın anlaşmalarda zaman ve mekân sorununu ortadan kaldırdığını belirterek, "Mobil uygulamamız Avrupa'ya örnek oldu" dedi..
Türkiye, e-Devlet projeleri adı altında kamu hizmetlerini elektronik ortama taşıma çabalarını sürdürüyor. Özel kuruluşlar ise başta perakende olmak üzere son yıllarda hemen her alandaki faaliyetini internet üzerine taşımış durumda. Ancak internet üzerinden (online) yapılan işlemlerin tamamen akıcı ve kesintisiz devam ettiğini söylemek yine de pek mümkün değil. Zira kurumsal ve hukuki alanlarda online işlemler hala ağır aksak işliyor. Bu aksaklığın temelinde ise elektronik imza olarak bilinen (eimza) uygulamanın yaygınlaşmasında yaşanan zorluklar yatıyor.

E-İMZASIZ E-DEVLET OLMAZ
E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, e-imzanın bu tür anlaşmalarda zaman ve mekan sorununu ortadan kaldırırken taraflara hem rahatlık hem de nakit kazandıracağını söylüyor. Orhun, e-devlet olma yolunda eimzanın önemine değinerek, "Eimzasız e-devlet olmaz. Bu süreci hızlandırmak için daha çok proje üretmeli, e-imzanın kullanım alanlarını çoğaltmalıyız" dedi. Orhun şöyle devam etti: "Turkcell ile gerçekleştirdiğimiz proje yalnızca Türkiye'de değil Avrupa'da da örnek teşkil ediyor. Gelecek yıllarda mobil imza uygulamalarının çok değişik kullanım alanları olduğunu göreceğiz."